Nieruchomości w rękach specjalistów z uprawnieniami

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 paź 2007, 22:27

Nieruchomości w rękach specjalistów z uprawnieniami - Rzeczpospolita, 9 października 2007

Pośrednikiem, zarządcą lub rzeczoznawcą majątkowym mogą być tylko osoby z licencją zawodową. Jej zdobycie nie jest łatwe. Kandydat musi mieć odpowiednie wykształcenie, a także odbyć praktyki i zdać egzamin. Wiele osób musi to robić wielokrotnie
W opinii członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej dzieje się tak dlatego, że kandydaci są źle przygotowani. Odmiennego zdania są kandydaci do tych zawodów. Winę zrzucają na pisemne testy. Ich zdaniem część zawartych w nim pytań nie ma nic wspólnego z przyszłym zawodem. Poza tym komisja egzaminacyjna daje im zbyt mało czasu na udzielenie odpowiedzi.Od nowego roku kandydaci do zawodu zarządcy oraz pośrednika nie będą już zdawać egzaminów. Wyjątkiem będą osoby ze średnim wykształceniem oraz rzeczoznawcy majątkowi, dla których sprawdzian wiedzy nadal będzie obowiązkowy. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim egzaminów, ale i innych kwestii. Uprawnienia zawodowe może zdobyć tylko osoba fizyczna. Nie może to być firma, np. firma konsultingowa, agencja nieruchomości czy zarządzająca nieruchomościami. Licencję może mieć natomiast właściciel firmy lub jej pracownik. Wcześniej jednak trzeba spełnić wymagania, jakie stawia ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Zarządca i pośrednik
O licencje w tych dwóch zawodach może się więc starać osoba, która:- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,- nie była karana za przestępstwa: skarbowe, gospodarcze, przeciwko mieniu, dokumentom, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, a także inne przestępstwa, które mogą mieć wpływ na wykonywany zawód,- ma wyższe wykształcenie (nie ma znaczenia, tak jak w wypadku rzeczoznawców, jaki rodzaj studiów się skończyło),- skończyła podyplomowe studia z zakresu zarządzania nieruchomościami lub pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,(Ten wymóg nie dotyczy osób, które ukończyły studia z programem uwzględniającym minimalne wymogi programowe dla odpowiednich studiów podyplomowych).Zakres programowy ustala minister budownictwa w formie komunikatów. Ostatnie wydał 20 czerwca 2007 r. Są one dostępne na stronie internetowej ministerstwa (/ mb.gov.pl). Publikuje się je także w dzienniku urzędowym ministra budownictwa. W nowych programach położono większy nacisk na prawo budowlane, przepisy mieszkaniowe, zmniejszono zaś liczbę godzin z ekonomii.- odbyła praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania. Trzeba to zrobić u czynnego zawodowo pośrednika lub zarządcy.

Ostatnia szansa

Osoby, które mają tylko średnie wykształcenie, mogą zdobyć licencję pośrednika lub zarządcy do końca przyszłego roku. Warunek jednak jest taki, że do 31 grudnia 2007 r. odbędą kurs kwalifikacyjny oraz praktykę zawodową oraz do 31 grudnia 2007 r. złożą wniosek o dopuszczenie do egzaminów do ministra budownictwa. W przeciwieństwie do osób z wyższym wykształceniem będą musiały zdać egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Mają na to czas do 31 grudnia 2008 r. Od 31 grudnia 2009 r. przyszły zarządca lub pośrednik musi mieć już wykształcenie wyższe).

Uprawnienia pośrednika

Pośrednik ma prawo wykonywać czynności zmierzające do zawierania umów: najmu, dzierżawy, kupna-sprzedaży nieruchomości, kupna-sprzedaży spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i użytkowych oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Zarządca podejmuje decyzje służące właściwej gospodarce ekonomiczno-finansowej nieruchomości, w tym zajmuje się bieżącym administrowaniem nieruchomością. Pośrednicy oraz rzeczoznawcy mogą się zająć doradztwem na rynku nieruchomości, a zarządcy – doradztwem w zarządzaniu nieruchomościami. Rzeczoznawcy mogą ponadto szacować skutki finansowe uchwalenia oraz zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Uwaga! Uprawnień zarządcy nie musi posiadać właściciel nieruchomości, jeżeli sam nią zarządza. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli mieszkań lub lokali użytkowych, którzy zostali wybrani do zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Ale jeżeli zarządzają oni także nieruchomościami, które nie są ich własnością, to muszą posiadać licencję. Pośrednicy i zarządcy mają prawo wglądu do wszelkich rejestrów i ewidencji dotyczących nieruchomości. Chodzi o: księgi wieczyste, ewidencję gruntów i budynków, ewidencję sieci uzbrojenia terenu, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, rejestry członków spółdzielni, tabele taksacyjne.

Rzeczoznawca majątkowy

Rzeczoznawcy majątkowi to specyficzna grupa zawodowa coraz lepiej prosperująca na rozwijającym się rynku nieruchomości. żeby jednak dostać się do tego grona, trzeba spełnić wiele wymagań i uzyskać odpowiednie uprawnienia, które nadaje minister budownictwa. Uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego nie jest proste. Mimo złagodzenia przepisów dla dwóch innych grup zawodowych zajmujących się nieruchomościami – zarządców i pośredników – rzeczoznawców nadal będą obowiązywały wyższe wymagania, przede wszystkim obowiązkowy egzamin. Będą oni też musieli mieć wyższe wykształcenie magisterskie.

ODPOWIEDZ