Zaświadczenie ze spółdzielni

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
Wasal
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2007, 1:54

Post autor: Wasal » 15 paź 2007, 2:01

Czy słusznie żąda ode mnie spółdzielnia członkostwa za wydanie zaświadczenia potrzebnego do sądu o założenie księgi wieczystej. Pytałem ich o podstawę prawną i odpowidzieli, że zaświadczenia wydają tylko członkom a ja jestem osobą posiadającą spółdzielcze prawo własnościowe. Za członkostwo muszę zapłacić 1073 zł chciałbym to ominąć bo członkostw fo niczego mi nie jest potrzebne ale jak wygrać ze spółdzielnią? Proszę o pomoc

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 paź 2007, 8:11

Nie ma obowiązku być członkiem spółdzielni aby móc założyć księgę wieczystą albo zbyć prawo spółdzielcze własnościowe. Na tym przykładzie widać, ze spółdzielcze własnościowe prawo to nie to samo co pełna własność i spółdzielnia wnosi roszczenia wobec nie członka.

Wasal
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2007, 1:54

Post autor: Wasal » 15 paź 2007, 17:29

Czy nawet jeśli w statucie jest zapisane, że spółdzielnia wydaje wszelkie zaświadczenia członkom to czy nie powinno byc cennika na zaświadczenia dla "nieczłonków". Czy to jest zgodne z prawem niewydanie zaświadczenia już ponad rok płacę ubezpieczenie na darmo bo spółdzielnia odbija piłeczkę i chce mnie zmusić do członkostwa za 1073 zł. Proszę Panie PiotrzeW o odpowiedź. Dziękuję

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 paź 2007, 18:14

Myślę, ze statut powinien regulować wszystkie obowiązki spółdzielni, a nie tylko sprawy członków. Prawo jest tu trochę „dziurawe”, bo powinno jasno określać możliwość uzyskania zaświadczenia od spółdzielni dla nie-członka, skoro legalnie można członkiem nie być. Powściągliwość spółdzielni przed wydanie zaświadczenia zapewne była skonsultowana z ich radcą prawnym, który stwierdził, że spółdzielnia może tak zrobić, bo lokator pewnie i tak nie odda sprawy do sądu, a nawet jak odda to różnie może być. Normą powinno być, że lokator jest członkiem spółdzielni, to jasne. Tym niemniej prawo zezwala nie być członkiem, a więc nie powinno się stawiać mu dodatkowych utrudnień, a zwłaszcza w sytuacji gdy członkostwo jest stosunkowo drogie. Ja dwa lata temu za zostanie członkiem płaciłem 200 złotych. Potem spółdzielnia podniosła wpisowe i udział do 350 zł. To i tak dużo taniej niż 1073 zł.

ODPOWIEDZ