Notarialna umowa dożywocia

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 lis 2007, 22:59

Notarialna umowa dożywocia - Gazeta Prawna, 2 listopada 2007

Umowa dożywocia reguluje zobowiązania stron i zabezpiecza dożywotnie utrzymanie właścicielowi mieszkania, pod warunkiem że przeniesie jego własność na zobowiązanego. Umowę sporządza notariusz.

Umowa dożywocia stanowi, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości jej nowy właściciel ma obowiązek zapewnić poprzedniemu właścicielowi dożywotnie utrzymanie. Określa się w niej obowiązki nabywcy nieruchomości w stosunku do zbywcy. Najczęściej umowa o dożywocie stanowi, że nabywca powinien przyjąć zbywcę jako domownika, zapewnić mu wyżywienie, ubrania, mieszkanie, światło i opał, a także zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnować w chorobie, a nawet sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom. W umowie o dożywocie w sposób precyzyjny określa się, w jaki sposób będzie świadczona opieka, wskazać na swoje oczekiwania na przykład w razie choroby i pielęgnacji. Na przykład ktoś zamieszka w dotychczasowym mieszkaniu, albo w jego części, aż do chwili śmierci, albo przeniesie się do lokalu zaoferowanego przez sąsiadkę.

Umowa dożywocia

precyzyjnie określa sposób świadczenia opieki

Zawierając umowę o dożywocie właściciel nieruchomości może domagać się zapewnienia dożywotniego utrzymania bratu lub innemu członkowi rodziny, albo sobie, bądź też sobie i osobie bliskiej. W umowie powinien jednak określić, kto i na jakich zasadach będzie miał prawo korzystać z dożywotniego utrzymania, a także, na jakie świadczenia może z tego tytułu liczyć.

Dożywocie może zostać zamienione na rentę, jeżeli doszło między stronami do konfliktu i z tego powodu nie mogą pozostawać nadal w bezpośredniej ze sobą styczności. W takim przypadku nie ma żadnego znaczenia, którą stronę: dożywotnika czy nabywcę, należy uznać za winną konfliktu, ani co było jego przyczyną. W dodatku mogą to być przyczyny zarówno obiektywne, jak i subiektywne, nawet błahe, jeżeli przez dłuższy czas doprowadziły do poważnej sytuacji konfliktowej.

Z żądaniem zamiany dożywocia na rentę występuje się do sądu, który zamienia wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Wysokość renty powinna odpowiadać wartości rynkowej uprawnień.

ODPOWIEDZ