Kto nie zapłaci za remonty

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 lis 2007, 14:23

Kto nie zapłaci za remonty – Rzeczpospolita, 14 listopada 2007

Wielu spółdzielców chce uzyskać zwolnienie z wpłat na fundusz remontowy. Duża grupa spółdzielni podejmie uchwały w tej sprawie w przyszłym tygodniu
Pod koniec listopada władze spółdzielni organizują walne zgromadzenia, a w dużych spółdzielniach zebrania przedstawicieli. Trzeba bowiem dostosować statuty do zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w prawie spółdzielczym, obowiązujących od 31 lipca.
Przy tej okazji wielu spółdzielców chce uzyskać zwolnienie z wpłat na fundusz remontowy. Jest o co walczyć. Mogliby nie płacić nawet przez kilkadziesiąt lat, ale tylko ci, którzy przekształcili mieszkania z lokatorskich na własnościowe między 24 kwietnia 2001 r. a 31 lipca 2007 r.
Znikome szanse
Projekty uchwał w sprawie zwolnienia wpłynęły m.in. do Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyka w Warszawie oraz Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Zdaniem prezesów tych spółdzielni szanse na przyjęcie uchwały są marne. Większość spółdzielców przekształciła lokale wcześniej, a nikt nie chce płacić za innych, a tak byłoby w praktyce.
– Przeszło 18 tys. członków przekształciło swoje prawo we własnościowe przed 24 kwietnia 2001 r., a tylko 400 osób między 24 kwietnia 2001 r. a 31 lipca 2007 r. – mówi Sylwester Mirecki, wiceprezes Energetyki.
– Gdy przedstawiliśmy projekt uchwały do zaopiniowania zebraniom grup członkowskich, został on skrytykowany. Sądzę, że podobnie będzie na zebraniu przedstawicieli – dodaje wiceprezes. Do zarządu Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wpłynęły także projekty uchwał od osób, które przekształciły prawo do swojego lokalu przed 24 kwietnia 2001 r.
– Przedstawimy go na zebraniu przedstawicieli – mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes PSM. – Jednak z zastrzeżeniem, że taka uchwała naruszałaby przepisy.
Pod znakiem zapytania
Wiele dużych spółdzielni uważa także, że skuteczne przegłosowanie takich uchwał jest niemożliwe.
– Nowelizacja likwiduje zebranie przedstawicieli. Mówi także, że z wpłat na fundusz może zwolnić tylko walne zgromadzenie – tłumaczy Elżbieta Tutak, wiceprezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Dlatego dopiero gdy zmienimy statut i zastąpimy walnym zgromadzeniem zebranie przedstawicieli, będzie możliwe jej przegłosowanie.
Wątpliwości w tej sprawie miały także Energetyka i PSM. Ich prawnicy doszli jednak do wniosku, że nie ma żadnych prawnych przeszkód, by zebranie przedstawicieli zajęło się tymi uchwałami.
Będą problemy finansowe
Przeciwko uchwałom zwalniającym z wpłat na fundusz remontowy jest Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców.
– Wszyscy członkowie powinni płacić na fundusz remontowy. Inaczej wiele spółdzielni może mieć problemy finansowe – ostrzega Andrzej Krzyżański, jej prezes

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 14 lis 2007, 21:42

Panie Piotrze !
W nowej ustawie mówi się, że taką uchwałę o zwolnieniu z wpłat podejmuje walne zgromadzenie. Jest to zebranie wszystkich / oczywiście tych którzy przyjdą /członków spółdzielni. Uchwały są podejmowane większością głosów uczestników zebrania. Członkowie, którzy mają w tym interes / zainteresowani podjęciem tej uchwały/ będą się mobilizować i chodzić reguralnie na zebrania. Wszak chodzi o dużę kasę. Czujność pozostałych członków bedzie słabła /przeciwnych podjęciu uchwały/. W końcu dojdzie do sytuascji, gdy tych pierwszych bedzie więcej i przeforsują korzystną dla siebie uchwałę.
Czy taki scenariusz jest możliwy ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 lis 2007, 9:38

Omawiana sytuacja opisana jest w artykule 6 ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007r. Nr 125, poz. 873):

Art. 6. 1. Jeżeli członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w związku z przekształceniem po dniu 23 kwietnia 2001 r. tego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub w związku z nabyciem po tym dniu własności tego lokalu, nie dokonał całkowitej spłaty należnej spółdzielni z tego tytułu, to z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy niespłaconą kwotę umarza się jako nienależną, jeżeli dokonana spłata pokrywa całkowite koszty budowy lokalu.
2. Jeżeli walne zgromadzenie wyrazi zgodę w drodze uchwały, to zarząd spółdzielni dokona rozliczenia następujących kwot wpłaconych z tytułu przekształcenia po dniu 23 kwietnia 2001 r. lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo do lokalu lub przeniesienia po tym dniu własności lokalu na członka, któremu przysługiwało lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego:
1) wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu (wkładem budowlanym) a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, pomniejszoną o należną lub udzieloną przez spółdzielnię bonifikatę;
2) kwoty przypadającej na lokal z tytułu modernizacji budynku dokonanej przez spółdzielnię, jeżeli kwota ta nie powiększała wkładu budowlanego;
3) spłaty przypadających na lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal;
w ten sposób, że kwoty te zostaną wpisane na poczet wpłat na fundusz remontowy przypadających od osób, na rzecz których spółdzielnia przekształciła prawo lokatorskie na własnościowe lub przeniosła własność lokalu.
3. Osoby, których dotyczy rozliczenie określone w ust. 2, nie dokonują miesięcznych wpłat na fundusz remontowy do czasu aż kwota będąca różnicą pomiędzy sumą kwot wymienioną w ust. 2 a sumą wpłat miesięcznych na fundusz remontowy przypadających na ten lokal będzie większa od zera.

Jak widać z tego artykułu dotyczyć to będzie członków, którzy w okresie między 24 kwietnia 2001 a 31 lipca 2007 przekształcili prawo lokatorskie we własnościowe lub odrębną własność lokalu. Nie będzie zaś dotyczyć kogoś kto nabył prawo własnościowe lub odrębną własność lokalu od kogoś kto przekształcić prawo lokatorskie w powyższym okresie czasu.

To czy czujność pozostałych członków, którzy nie mogą skorzystać z niepłacenia na fundusz remontowy osłabnie to nie wiadomo. Spółdzielnia może rozgłosić, że istnieje „niebezpieczeństwo” pomniejszenia wpłat na fundusz remontowy i w związku z tym zmniejszenia możliwości finansowych przeprowadzania remontów zasobów spółdzielni. Być może to zmobilizuje niektórych do wzięci udziału w Walnym zgromadzeniu. Jeśli jednak w jakiejś spółdzielni jest wielu członków, którzy w przepisowym okresie przekształcili prawo lokatorskie i wszyscy oni przyjdą na walne zgromadzenie to oczywiście niewykluczone, ż przegłosują korzystne dla siebie zmiany. Jeżeli przed zebraniem jest zgłoszony projekt uchwały to spółdzielnia ma prawo mobilizować swoich członków do udziału w zgromadzeniu po to by nie dopuścić do podjęcia tej uchwały.

ODPOWIEDZ