nowe opine prawne na temat testament-darowizna-zachowek

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
zenit151
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2006, 15:29

Post autor: zenit151 » 26 maja 2006, 16:54

witam ponownie.korzystalem juz z tego forum i otrzymalem odpowiedz ze gdy jedym majatkiem spisanym w testamencie jest mieszkanie,przekazane rok pozniej darowizna notarialna bede musial placic zachowek.otoz nie rezygnowalem z dalszego wyjasnienia sprawy,zwrocilem sie do 2 prawnikow i oni stwierdzili ze po 10 latach od dokonania darowizny nie bebe placil zachowku[powolywali sie na doswiadczenia procesowe].dowiedzialem sie takze ze sam jestem uprawniony do zachowku gdyby mama umarla przed dziesieciu laty od darowizny.mieszkanie w chwili darowizny warte bylo 30 tys zl teraz po remontach imodernizacjach administrator budynku ocenil je na okolo 80 tys.zl troje mojego rodzenstwa chociaz matka zyje chcialo by juz jak najwiecej wyciagnac o de mnie kasy z moich obliczen[nieszczegolowych]wychodzilo by to po 10 tys zl dla kazdego.nie mam tyle forsy ale probuje radzic sie jak zmiejszyc zachowek,oczywiscie mam faktury na wszystkie remonty i wyczytalem w internecie ze jest taki artykul kodeksu cywilnego ktorystanowi ze nie mozna z prawa uzytku zwanego zachowkiem czynic prawa ktory bylby sprzeczny ze spolecznego gospodarczym tego prawa lub zasadami wspolzycia spolecznego,,w wyjatkowych wypadkachdopuszczalne jest obnizenie zachowku na podstawie art.5 kc gdy jedynym skladnikiem spadku jest maly lokal mieszkalny spadkobiercy testamentowego zobowiazanego z tytulu zachowku ajego dochody sa niskie. ja mam renty 850zl. i miescil bym sie w tych dochodach tak na marginesie nie zawracal bym sobie glowy tym wszystkim ale pazernosc rodzenstwa przekracza wszelkie granice[hieny?] prosze o odpowiedz na moj post czy nie jestem w bledzie,moze zglosicie jakies nowe sugestie aby wreszcie wyjasnic ten problem zpelnym przekonaniem i zgodnie z litera prawa. ps.mysle ze temat ten jest tak zagmatwany ze nalezy jak najwiecej sie dowiedziec konczac pozdrawiam zenek

ODPOWIEDZ