korzyści z przekształcenia spdlm w odrębną własność

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 15 lis 2007, 16:46

Jak wiadomo obecnie jest możliwość przekształcenia spdlm w odrębną własność za nieduże pieniądze. Jednak najważniejszym pytaniem dla właściciela prawa spółdzielczego jest jakie korzyści finansowe może z takiego przekształcenia uzyskać. Pomijając już róznice prawne w tych prawach, prosiłbym Forumowiczów o wnioski odnośnie skutków finansowych takiego przekształcenia. Z mojej strony widzę jedynie możliwość obniżenia kosztów utrzymania lokalu po jego wyodrębnieniu poprzez zmianę zarządcy nieruchomości, jakim jest obecnie spółdzielnia, na bardziej efektywnego, mądrego i solidnego. Pozatym nie jestem pewien czy od 2008 dochodzi stawka 7% VAT-u od przekształcenia spdlm w odrębną własność.?
I jeszcze jedno, jakie skutki finansowe mogą odczuć właściciele praw spółdzielczych w przypadku upadłości spółdzielni???
Sądzę, że większość z nas jest ciekawa dopowiedzi na moje pytania. Tak więc proszę o pełną odpowiedź znawców tego tematu.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 lis 2007, 23:32

Jakie korzyści finansowe z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego to chyba oczywiste. Korzyść jest taka, że jest się właścicielem, a prawo własności nie ruchomości można zbyć lub obciążyć. Jak rozumiem pytanie dotyczyło raczej różnić między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu prawem własności. Tak na marginesie zastanawiam się jak wielu uprawnionych z tytułu prawa własnościowego zdecydowało się teraz przekształcić je we własność? Wydaje się, że głównie czynią je lokatorzy posiadający prawo lokatorskie.

Dla uprawnionego z tytułu prawa własnościowego na pierwszy rzut oka nie ma większych korzyści w wykupie mieszkania, bo gdyby zechciał go sprzedać cena będzie podobna jak za własność. Różnice są bardziej subtelne. Na jednym z wątków na naszym forum użytkownik poruszał temat, ze spółdzielnia nie chciała wydać mu zaświadczenia potrzebnego do założenia księgi wieczystej ponieważ nie chciał zostać członkiem spółdzielni. Prawo zezwala nie być członkiem a jednocześnie nadal nakazuje aby spółdzielnia wydawała tego typu zaświadczenia co jest uzasadnione o tyle, że to właśnie spółdzielnia jest właścicielem lokalu. Gdyby był właścicielem nie miałby takiego problemu.

Możliwość obniżenia kosztów utrzymania lokalu istnieje jeśli właściciele okażą się na tyle odpowiedzialnymi ludźmi, że zadbają o właściwe opłaty i należyty zarząd nieruchomością. Są też takie bloki „wspólnotowe”, które stoją zaniedbane, a sąsiednie budynki spółdzielcze są utrzymywane należycie. Przekształcają prawo spółdzielcze w pełną własność należy się liczyć choćby z tak banalną sprawą jak koszty notarialne i koszty założenia księgi wieczystej i wpisu do niej. Dla wielu ludzi są to koszty, na które nie mogą sobie pozwolić, zwłaszcza jeśli mają prawo spółdzielcze własnościowe i nie zamierzają go zbywać. Jak wiadomo księga wieczysta na swpdl nie jest konieczna, a zakładana jest zazwyczaj po to kiedy potrzebna jest bankowi hipoteka do zabezpieczenia kredytu.

W przypadku upadłości spółdzielni, jak wiadomo, jeśli nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu, a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Taki nabywca może prawo najmu wypowiedzieć, właściciela zaś nie wyrzuci z jego własności.

Co do podatku VAT, to niestety od 1 stycznia 2008 będzie on obowiązywał. Niedawno w Gazecie Prawnej były artykuły na ten temat. Załączam je do tego postu.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 18 lis 2007, 20:43

dziękuję bardzo za odpowiedź
Jednak piszesz, że przekształcenie lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność od 2008 będzie opodatkowane VAT. Natomiast czy przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność będzie też opodatkowane?
Jednak nadal nie wiem, z tego co piszesz, czy warto przekształcać spdlm w odrębną własność? Poza opłatami notarialnymi itp oraz ewentualnego VAT bycie moim zdaniem posiadaczem spdlm czy właścicielem nieruchomości nie ma większego znaczenia. Czyż nie???

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 19 lis 2007, 1:22

Lepiej po zakupie mieszkania powstrzymać się rok a nawet dłużej z wstąpieniem w poczet członków a w to miejsce pisemnie wezwać Zarząd spółdzielni o przedłożenie projektu umowy o zarządzanie waszym lokalem mieszkalnym, o przedłożenie pisemne odpowiednich kalkulacji kosztów, koncesji na produkcję, sprzedaży lub obrót ciepłem (centralne ogrzewanie lub ciepła woda) czy innych składników za za które spółdzielnia chce od Państwa pobrać opłaty.
W większości wypadków usłyszycie Państwo że zapłacicie tyle tylko co członek spółdzielni albo i więcej ale to nieprawda.
Nie będąc członkiem spółdzielni nie musicie płacić na utrzymanie organów i stanowisk pracy typowo spółdzielczych (Walne Zgromadzenie, Rada Nadzorcza, dział członkowski, obsługa windykacji członków, działalność kulturalna wychowawcza, oraz remonty ogólne i fundusz remontowy na inny niż Wasz budynek).
O szczegółach można odpowiedzieć dopiero po zapoznaniu się z indywidualną sprawą w całości oraz znając stanowisko spółdzielni w konkretnej sprawy.
Reasumując jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania i nie chcemy być członkiem spółdzielni powinniśmy płacić o wiele niższy czynsz niż osoby będące członkiami spółdzielni. I taka to może być wymierna korzyść z odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego przekształcenego z lok.lub spdlm.

ODPOWIEDZ