Najemca a Wynajmujący

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
HanRad
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2007, 17:59

Post autor: HanRad » 20 lis 2007, 18:10

Witam wszystkich użytkowników!
Ostatnio miałam przyjemność zdawać ustny egzamin na pośrednika i dostałam pytanie które do dziś mnie zastanawia, a mianowicie:
"W jaki sposób zabezpieczyć Najemcę?" - nic więcej, żadnych wskazówek, ani podpowiedzi
druga wersja tego samego pytania to oczywiście
"W jaki sposób zabezpieczyć Wynajującego?"
Zaczelam mówic o ustawie o najmie lokali...... ale usłyszałam, ze nie o to chodziło!
Czy ktoś ma jakiś pomysł? Przede mną egzamin 29 listopada :-(

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 lis 2007, 9:43

Ustawa o najmie lokali? Przecież nie ma takiej ustawy. Ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych obowiązywała do 2001 roku kiedy została uchylona przez ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (do 1 stycznia 2002 roku obowiązywał jeszcze rozdział o dodatkach mieszkaniowych). Może to był ten błąd, który od razu wyłowiła komisja i przez to nie chciała kontynuować egzaminu?

arletta10
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2006, 23:56

Post autor: arletta10 » 21 lis 2007, 20:46

Zabezpieczenie najemcy to:
dobrze spisana umowa i protokół zdawczo odbiorczy a najmocniejszym zabezpieczeniem może być również wpis tego prawa do księgi wieczystej

zabezpieczenie wynajmującego to:
kaucja nie przekraczająca 12 krotności miesięcznego czynszu, wszelkiego rodzaju poręczenia, weksle, dodatkowo kary umowne i kary odszkodowawcze, jak również prawa zastawu na rzeczach jeżeli podlegają one zajęciu.

HanRad
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2007, 17:59

Post autor: HanRad » 21 lis 2007, 21:56

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Dobrze, że na egzaminie powołałam się tylko na "ustawę" a nie podałam nazwy konkretnej ustawy.

ODPOWIEDZ