prawo pierwokupu

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
wiemżenicniewiem
Posty: 10
Rejestracja: 20 lis 2007, 21:43

Post autor: wiemżenicniewiem » 28 lis 2007, 9:59

Czy jest jakiś przepis, który określa, iż współwłaściciele nieruchomości, do której odzidziczyli prawo użytkowania wieczystego mają prawo pierwokupu w stosunku do części nieruchomości zbywanej ( bądź części udziałów zbywanych) przez jednego z nich?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 28 lis 2007, 11:00

Generalną zasadą wyrażoną w art. 198 Kodeksu cywilnego jest, że „Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.” Udział można sprzedać komukolwiek, a współwłaściciele nie mogą się domagać przeniesienia własności na ich rzecz.

Jest jednak wyjątek dotyczący gospodarstw rolnych:
Art. 166.

wiemżenicniewiem
Posty: 10
Rejestracja: 20 lis 2007, 21:43

Post autor: wiemżenicniewiem » 28 lis 2007, 12:10

[quote:b39b0a785f="PiotrW;7948"]Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli[/quote:b39b0a785f]
To jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.
[quote:b39b0a785f="PiotrW;7948"]Jest jednak wyjątek dotyczący gospodarstw rolnych[/quote:b39b0a785f]
Moje pytanie nie dotyczy gospodarstwa rolnego lecz działki budowlanej wraz ze znajdującym się na niej domem mieszkalnym, do której prawo wieczystej dzierżawy otrzymali w drodze spadku we trzech w równych częściach ( ustawowo).
Czy w takiej sytuacji którykolwiek ze współwłaścicieli może sprzedać swoją część lub udziały w nieruchomości osobie trzeciej bez zgody reszty?
Czy nie obowiązuje ich art. 1035 i 1036 k.c., który w moim rozumowaniu ( możliwe że błednym) także stanowi w jakimś sensie wyjątek od art. 198 k.c.?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 28 lis 2007, 12:34

Współwłasność masy spadkowej przed działem spadku to inna sprawa. Zgodnie z Art. 1036 Kodeksu cywilnego: „Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.” Jest to ważne bowiem przed działem spadku nie jest określone jeszcze jakie konkretnie prawa i rzeczy komu przypadną. Gdyby bez zgody innego spadkobiercy ktoś wyzbył się swego udziału mogłoby to być ze szkodą dal tego spadkobiercy, który się nie zgodził na to. Spadkobiercy mogą się umówić, że zgodzą się rozporządzenie udziałem w spadku jeżeli współspadkobierca im odsprzeda ten udział. Nie jest to jednak prawo pierwokupu w jego dosłownym znaczeniu, choć ma podobne skutki.. Spadkobierca może albo poczekać na dział spadku i wtedy niezależnie od woli innych spadkobierców sprzedać swoją własność, albo liczyć na uzyskanie zgody spadkobierców na wcześniejszą sprzedaż udziału komu innemu. Współspadkobiercy mogą się na zgodzić albo nie.

ODPOWIEDZ