Upoważnienie do zawierania umów pośrednictwa...

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
sophii
Posty: 11
Rejestracja: 21 lut 2007, 13:30

Post autor: sophii » 30 paź 2007, 21:49

Witam! Mam pytanie w kwestii praktyki pośrednictwa w obrocie nieruchomościmi.
Jestem pośrednikiem w obrocie nieruchomościmi, nie prowadzę własnej działalności tylko jestem zatrudniona u przedsiębiorcy. Czy mogę napisać upoważnienie dla przedsiębiorcy i osoby pracującej w biurze do podpisywania umów pośrednictwa? Proszę o pomoc jak to zrobić? Myślałam o tym żeby napisać na osobnej kartce upoważnienie do zawierania umów pośrednictwa i zarówno przedsiębiorca jak i pracwnik mogliby sami podpisywać umowy z klientami, a ja bym je tylko nadzorowała. Z góry dziękuję za odpowiedź!

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 gru 2007, 20:32

Jeżeli kto inny miałby podpisywać umowy pośrednictwa, a Pani tylko miałaby je „nadzorować” to jaka byłaby tak naprawdę Pani odpowiedzialność z tytułu tych umów? Czy osoby podpisujące umowę pośrednictwa byłyby informowane o tym, że decydują się na umowę z kimś kto nie ma licencji i być może nie posiada dostatecznej wiedzy takiej jaką ma pośrednik, a prawdziwy pośrednik wcale jego umową nie będzie się zajmował, bo nie ma na to czasu? Bo co tak naprawdę miałby ten „nadzór” oznaczać? Pełnomocnictwo polega na dokonaniu przez przedstawiciela w granicach umocowania, czynności prawnej, która pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnik może więc w Pani imieniu podpisać umowę, ale ważne jest co ta umowa będzie mówić. Czy pełnomocnik ograniczy się tylko do podpisania umowy, a Pani będzie dokonywać czynności wynikających z tej umowy czy też wszystko dokona osoba trzecia? Jeśli tak by milo być, moim zdaniem byłoby to nadużycie prawa, chyba, że ten ktoś wykonywałby tylko czynności pomocnicze i działał pod Pani bezpośrednim nadzorem, ponosząc za ich czynności odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie, zgodnie z art. 180 ust 2 ugn. Samo „użyczenie” nazwiska i licencji jest działaniem nieuczciwym wobec klienta, bo narażą się go na działania osób, które nie muszą znać się na pośrednictwie, a które mają tylko na tyle dużo pieniędzy aby płacić pośrednikowi, który lekkomyślnie decyduje się brać na siebie odpowiedzialność za nich.

ODPOWIEDZ