dot.wykup mieszkania spóldzielczo-lok.

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
lipa5
Posty: 1
Rejestracja: 19 wrz 2007, 18:51

Post autor: lipa5 » 19 wrz 2007, 21:33

Mam pytanie.
Przed zawarciem związku małżęńskiego miałam mieszkanie spóldzielczo-lokatorskie, ktorym głownym najemcą byłam ja.Po zawarciu związku małżęńskiego złożyłąm wniosek o większe mieszkanie, którego wkład uzupenilismy razem z mężem.Jestem teraz po rozwodzie, w tym mieszkaniu mieszkam tylko ja z synem dorosłym, a exmałzonek wyprowadził się. Podziału majątku nie było i nie mamy do siebie oto pretensji, gdyz mamy wspólne dziecko, kótre zamieszkuje ze mną. Teraz chcę wykupić to mieszkanie / "za tzw grosze"/ ,żeby w przyszłosci było dla syna.Ojciec syna nie będzie stawiał przeszkód, co do wykupu, gdyż to mieszkanie będzie w przyszłości synowi. Co w tej sprawie trzeba zrobić ,żeby wszystko było zgodnie z prawem ? notariusz w tej sprawie nie wiedział ,jak ma mi odpowiedzieć ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 gru 2007, 22:23

Jeśli nie ma zatargów co do mieszkania z byłym mężem to nie powinno być żadnych problemów z wykupem. Ważne żeby Pani była członkiem spółdzielni któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (zapewne tak już jest). Jeżeli to mąż był członkiem spółdzielni, a nie Pani, a doszło do rozwodu to powinniście w terminie jednego roku po ustaniu małżeństwa zawiadomić spółdzielnię, któremu z was przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Jeżeli małżonkowie nie dokonają powyższych czynności, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Jak widać więc bardzo ważne jest zdecydowanie się komu oficjalnie przypada prawo spółzielcze.

ODPOWIEDZ