Rękojmia mieszkania na rynku wtórnym

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
psroka
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:49

Post autor: psroka » 26 gru 2007, 20:10

Dzień dobry. Mam problem z kupionym jakiś czas temu mieszkaniem na rynku wtórnym od osoby fizycznej. Mieszkanie sprzedający kupił 8 miesięcy wcześniej jako mieszkanie do remontu i remont ten wykonał wg. mnie niezgodnie ze sztuką budowlaną
Kilka miesięcy temu zauważyłem w mieszkaniu wilgoć na ścianach o czym poinformowałem sprzedającego w termienie krótszym niż jeden miesiąc zapraszając go do mieszkania a dopiero 4 miesiące później poinformowałem go o tym pisemnie. Jakieś dwa miesiące temu na moje zlecenie wykonano ekspertyzę mieszkania która stwierdziała wady mieszkania w postaci występowania wilgoci spowodowana przez:
1. wadliwą izolację mieszkania/kamienicy
2. Zbyt szczelne mieszkanie (nowe okna zamontowane przez sprzedającego)
3. Wadliwie działającą wentylację - wentylacja tylko pozioma mechaniczna
4. Występowanie wilgoci również na ścianach zewnętrznych kamienicy (podciąganie kapilarne) a mieszkanie znajduje się na parterze.
5. Prawdopodobnie sprzedający wadę (wilgoć) ukrył poprzez zamalowanie
Na moje wezwanie do obniżenia ceny sprzedający niezareagował (pozytywnie) powołując się na:

1. Zapis w akcie notarialnym że znany jest mi stan techniczny mieszkania tak więc powinienem był wiedzieć o oknach wentylacji itp.
2. Mieszkanie pozostawało niezamieszkałe (wady użytkowania) - u sąsiada problem ten nie jest widoczny - przebywam na stałe za ganicą a mieszkanie było kupione pod inwestycję, jednakże po 3 miesiącach po powrocie do kraju zauważyłem w mieszkaniu powyższy problem.
3. Wadliwie działająca izolacja jest wadą (jeżeli nią jest) całej kamienicy i odpowiedzialna za tą wadę jest wspólnota
4. Nie można mówic o wadzie tego mieszkania gdyż mieszkanie to według wpisu do KW znajduje się w piwnicach budynku
5. Problem nie wystepował w okresie użytkowania przez niego mieszkania
6. 3 krotnie podczas remontu tego mieszkania widziałem to mieszkanie
7. Niedotrzymałem terminu 30 dni powiadomienia o wadzie (mam świadków którzy byli obecni podczas oględzin mieszkania zaraz po wykryciu wady)

W związku z brakiem porozumienia ze sprzedającym jakie mam szanse w sądzie w sprawie o obniżenie ceny mieszkania a jakie w sprawie odstąpienia od umowy w sytuacji jeżeli sprzedawca powołuje się na 1-7? Jak długo takie sprawy się toczą?

Dziękuję za wszelkie informacje i rady.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 gru 2007, 16:56

Art. 556.

ODPOWIEDZ