czynność geodety

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 03 sty 2008, 12:36

witam i ponownie proszę o pomoc


sąd podzielił miedzy mnie a inną osobe działkę rolną wielkosci 2ha. Teraz mamy po 1ha, podziału dokonał geodeta wynajęty przez nas ( zrobił to na podstawie nakazu sądu rejonowego, natomiast sąd sugerował się opinią innego geodety ,, sądowego ' który przedstawił propozycję podziału.) Czyli wynajęty geodeta przyszedł na pole i zrobił to co miał ,, napisane na papierku z sądu '. Tam było wyraźnie zaznaczone co robić.
mam w związku z całą sytuacją 2 pytania:
1) Poniewaz osoba z którą miałem podział jest w mojej ocenie nieuczciwa a to wlasnie ona wynajęła geodetę i załatwiala z nim wszystko ( ja nawet z braku czasu nie mogłem przyjsc na pole gdy miało miejsce wkopanie słupków ) czy mogła ona coś załatwić z geodetą na swoją kozyść? np umówić się z nim jakoś?? wiadomo, ze przecież mogła mu zapłacić a z uczciwością różnie bywa u ludzi. Obawiam się troche moze na wyrost, ale nie znam się na tych wszystkich papierkach i boję się, ze może gdzieś napisane jest np w geodezji coś krzywdzacego dla mnie.

2) Całą czynność podziału nastapiła ponieważ wydział ksiag wieczystych miejscowego sądu rejonowego nakazał sprostowanie oraz wpisanie nowych wlascicieli do ksiag wieczystych. Gdy poszedłem to załatwić okazało się, ze potrzebny jest wykaz zmian gruntowych z geodezji = trzeba wynająć geodete. I to własnie on dokonał czynnosci opisanej przeze mnie w pytaniu pierwszym.
Gdy byłem w geodezji jeszcze przed wynajęciem geodety powiedziano mi, ze do wpisu w ksiegach potrzebny jest WYKAZ ZMIAN GRUNTOWYCH. Powiedziano mi również, że geodeta zajmie sie wszystkim i jak skończy całą procedure to wykaz zmian gruntowych będzie do odebrania w geodezji a z nim bedzie mozna isc do sądu i zrobić odpowiedni zapis w ksiegach wieczystych.
Obawiam się jednak, ze mnie zbyto w tej geodezji i może powinienem się skontaktować z tym geodetą i zapytać co robić? czy może on zrobi to co powinien i wynikiem tego będzie odpowiedni wykaz zmian gruntowych w geodezji?

proszę o radę i dziekuję

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 03 sty 2008, 17:34

Sądzę, że dobrze cię poinformowano w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, wystarczy czekać aż podział wykonany przez geodetę zostanie ostatecznie zatwierdzony przez tenże ośrodek. Następnie wykaz zmian gruntowych oraz mapa podziału nieruchomości, jak również zapewne orzeczenie sądu o podziale będzie podstawą do zmian w księdze wieczystej.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 sty 2008, 20:40

Nie sądzę, aby wątpliwości co do uczciwości geodety były uzasadnione. To, że kontakt z geodetą miała osoba w której uczciwość Pan wątpi nie oznacza, że geodeta też jest nieuczciwy i że dałby się przekupić tylko po to, żeby Panu zaszkodzić. Miałby taki geodeta zbyt wiele do stracenia, nie tylko dobre imię ale przede wszystkim poniósł by odpowiedzialność karną więc nie sądzę, żeby dla paru złotych ktoś „kombinował”. Teoretycznie zaś wszystko jest możliwe, ale lepiej nie podejrzewać kogoś o coś takiego jeżeli nie ma żadnych powodów.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 04 sty 2008, 15:52

Oczywiście, geodeta napewno będzie wykonywał swoją pracę zgodnie z prawem, toteż nie ma się czego obawiać.

studend
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 13:50

Post autor: studend » 08 sty 2008, 10:26

ok, dziękuje za info PiotrowiW i MGR

ODPOWIEDZ