Pytania związane z kompletowaniem operatu

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 29 sty 2008, 22:01

Witam wszystkich, niedawno zacząłem praktykę zawodową z wyceny nieruchomości i przy składaniu operatów powstało kilka wątpliwości związku z czym ma pytania.

Pierwsze dotyczy dat związanych z przygotowaniem operatu szacunkowego. Jak powinny być one ze sobą powiązane żeby komisja egzaminacyjna nie miała do nich zastrzeżeń.
Czy data na którą określono wartość rynkową przedmiotu wyceny powinna być taka sama jak data na którą określono i uwzględniono stan przedmiotu wyceny oraz taka sama jak data związana z dokonaniem oględzin i wywiadu terenowego? Powinienem pisać w swoich "wzorcowych" operatach, że te 3 daty są identyczne??

Drugie pytanie związane jest z określaniem współczynnika zmiany cen w czasie. Na studiach uczyli mnie, że nie koryguje się ceny ze względu na czas jeśli ten współczynnik jest mniejszy niż 5% w skali roku. Czy w operatach, które będę bronił na egzaminie, w przypadkach gdy ten współczynnik będzie mniejszy niż 5 % powinienem pominąć korygowanie cen transakcyjnych ze względu na czas?

Z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu wątpliwości.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 30 sty 2008, 8:53

tekst poniżej

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 30 sty 2008, 8:57

Wszystko zgodnie z przepisami prawa. Po kolei wymieniasz daty. 3 daty są identyczne. Oględziny w trakcie i na końcu.
Trend czasowy. Ty decydujesz - abyś tylko potrafił wybronić to podczas egzaminu. Ja bym uwzględnił 5%. Dla mnie to nie mało. To roczna lokata z Belkowym.
Gdyby to było ok.2-3 % to bym nie uwzględnił, ale uzasadnił. Z przesadą napiszę, że uzsadnienie jest najważnieszje.

ODPOWIEDZ