rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
wazz
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2008, 20:35

Post autor: wazz » 30 sty 2008, 20:37

Wg USTAWY z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece:

Art. 5. "W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych)."

Jak rozumieć ten art.???
Powiedzmy, że właściciel wpisany do KW sprzedał działkę, nowy właściciel nie zdążył złożyć wniosku o wpis do KW i stary właściciel zdążył sprzedać nieruchomość jeszcze raz komuś innemu. Na kogo korzyść będzie?? Kto będzie właścicielem??????

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 sty 2008, 21:11

Czysto teoretycznie można sobie wyobrazić taką nikczemność właściciela nieruchomości, który dokonuje tego samego dnia u różnych notariuszy zbycia tej samej nieruchomości na podstawie jego wpisu do KW. Wtedy sytuacja byłaby bardzo nieciekawa dla wszystkich stron tych transakcji, a najbardziej dla samego sprzedawcy, bo znaczyłoby to, że jest oszustem i będzie odpowiadał karnie. Wtedy możliwe, że trudne byłoby nawet z początku stwierdzenie kto pierwszy, a kto później kupił tą nieruchomość. Lepiej jednak nie wyobrażać sobie i nie znaleźć się w sytuacji tak podłego zachowania jakiegoś człowieka. Wzmianka o wniosku o wpis pojawi się dosyć szybko w księdze, a jak wiadomo taka wzmianka o wniosku wyłącza rękojmie wiary publicznej ksiąg wieczystych.

wazz
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2008, 20:35

Post autor: wazz » 30 sty 2008, 21:37

Ostatnio właśnie zakładaliśmy taką sytuację na wykładach i prof. twierdzi, że właścicielem będzie ten pierwszy nabywca. Kolejni będą musieli się wyłącznie starać o zwrot pieniędzy. I wszystko było by ok, gdyby nie fakt, że miałem okazję rozmawiać też o takiej sytuacji z rzeczoznawcą i on mi powiedział, że właścicielem prawnym będzie ta ostatnia osoba!!! Nawet gdyby była dziesiąta w kolejności oszukanych!!!

ps. wpis do ksiąg, przynajmniej u mnie w mieście może zdarzyć się nawet po 3 tyg, więc oszust ma naprawdę dużo czasu ;))

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 31 sty 2008, 8:47

Gdy taki przypadek zaistniał naprawdę to ostatnie zdanie miałby sąd. Ja jednak przychyliłbym się do zdania profesora z wykładu, że właścicielem będzie pierwszy z nabywców. Rzeczoznawca nie wiął pod uwagę, ze sprzedając kilkakrotnie nieruchomość, sprzedawca, za drugim i kolejnymi razami sprzedaje coś co już do niego nie należy. Skoro więc nie należy nie może tego sprzedać, a więcumowa jest nieważna. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni zaś nabywcy, jeżeli umowa o przeniesienie własności nieruchomości była nieważna

wazz
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2008, 20:35

Post autor: wazz » 31 sty 2008, 17:58

http://www.mieszkaniowy.com/sprzedac_cu ... i1290.html

wg tego artykułu nabywcą będzie jednak ten ostatni.....

............już nic nie wiem...............................

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 lut 2008, 9:18

Całkowicie niedopuszczalne powinno być czekanie 2 lata na wpis własności do księgi wieczystej. Sprawia to, że do ksiąg fatycznie nie można mieć zaufania. Ja na założenie księgi i wpis czekałem około dwóch miesięcy. Pozostaje mieć nadzieję, że wzmianka o wniosku pojawia się znacznie szybciej. Artykuł to tylko pogląd na sprawę jego autora. Według jego treści zarówno pierwszy jak i drugi nabywca mogli mieć te same informacje i dochowali staranności, natomiast przy drugiej sprzedaży sprzedawano cos co nie należy już do sprzedawcy. Czy na pewno rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni też tą transakcję? Można mieć wątpliwości.

ODPOWIEDZ