Nietypowy podział - problem po latach

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
xelu
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2008, 22:43

Post autor: xelu » 07 lut 2008, 22:43

witam.
mam następujący problem: otóz nabylem pół domu górę (podział poziomy nieruchomości). Podział nieruchomości został dokonany w 1984 roku i powstaly 2 księgi wieczyste w których treść jest następująca
Pierwsza księga dotycząca lokalu na dole: lokal nr 1 wraz z działką o numerze xxx.
Druga księga.
LOKAL NR 2 wraz z uzytkowaniem klatki schodowej i innych częsci wspólnych budynku położonego na dzialce nr xxx.

Problem jaki wynikł z tej sytuacji jest następujący : mój lokal "wisi w powietrzu" i nie ma udziału w działce. Dodam ze taki podział został zrobiony na wniosek poprzednich właścicieli domu, którzy posiadali zarówno dól jak i górę (matka i córka) i nie mieli problemu. Właściciel lokalu nr 1 twierdzi ze do mieszkania będę sobie samolotem latał bo on przez swoja ziemie mnie nie wpuści. Wiem, że mogę ubiegać sie o ustalenie sluzebności gruntowej w postaci drogi koniecznej. Moje pytanie jest następujące bo w świetle dzisiejszego prawa (ustawa z 1994 r. o własności lokali) nie jest możliwy podział bez przyznania udziału w gruncie(stosunkowo do powierzchni mieszkania). Jakie mam szansę i jakimi artykułami sie posłużyc żeby uzyskać udział w gruncie

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 08 lut 2008, 9:05

Powstaje pytanie na jakiej postawie prawnej doszło wówczas do wyodrębnienia lokalu. Nie obowiązywała wtedy jeszcze ustawa o własności lokali, ale wyodrębniano lokale na innych zasadach. Na przykład obowiązująca do 1985 roku ustawa o gospodarce terenami w miastach i osiedlach, przewidywała. Na przykład w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność Państwa mogły być wyodrębnione poszczególne samodzielne lokale i sprzedawane najemcom tych lokali jako przedmiot odrębnej własności z równoczesnym oddaniem im w użytkowanie wieczyste ułamkowej części terenu, na którym położony jest budynek. (art. 15a powyższej ustawy). Teraz wyodrębnienie nieruchomości lokalowej wiązało by się z udziałem w nieruchomości wspólnej. To naturalne, że jeżeli zgodnie z prawem wydzielono nieruchomość na piętrze domu to musi być do niej dostęp. Proszę o podanie szczegółowych podstaw tego podziału sprzed lat.

xelu
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2008, 22:43

Post autor: xelu » 09 lut 2008, 15:45

Treść postanowienia sądu ws podziału z 15.06.1984
Sąd postanawia:
Dokonać działu spadku po Henryk D w sposób następujący:
- ustanowić odrębna własność lokali i przyznać na wyłączną własność uczestniczce XXX(córka) lokal mieszkalny położony na parterze budynku ..... skladajacy sie z 3 pokoi itp. oraz W

ODPOWIEDZ