Droga do zawodu na skróty

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 07 sty 2008, 9:27

Droga do zawodu na skróty - Rzeczpospolita, 7 stycznia 2008

Osoby ubiegające się o licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości nie muszą już zdawać egzaminu

Od 1 stycznia 2008 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Ustawodawca zmienił w niej m.in. wymogi, które muszą spełnić osoby starające się o licencję zawodowego pośrednika lub zarządcy nieruchomości. Według nowych przepisów osoby spełniające ustawowe wymogi mogą uzyskać takie licencje bez egzaminu. Teraz wystarczy złożenie wniosku do ministra infrastruktury o nadanie licencji zawodowej.

Aby uzyskać licencję bez egzaminu, pośrednik i zarządca musi legitymować się wykształceniem wyższym, dyplomem ukończenia studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami oraz odbyciem praktyk zawodowych w tym zakresie.

Od 31 grudnia 2007 roku obowiązują także nowe przepisy wykonawcze dotyczące kandydatów, którzy nie spełniają tych wymogów – zostali oni zobowiązani do złożenia wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do 31 grudnia 2007 r. oraz ukończenia go, w tym zdania egzaminu do końca tego roku. Mogą trzy razy przystąpić do części pisemnej egzaminu w 2008 r., jeśli za trzecim razem nie przejdą pomyślnie testów, postępowanie kwalifikacyjne zostanie zakończone wynikiem negatywnym.

rejentka
Posty: 18
Rejestracja: 16 lip 2007, 14:22

Post autor: rejentka » 08 sty 2008, 9:44

Dzień dobry,
mam pytanie, a manowicie ustawa ustawą, ale brak przepisów wykonawczych uniemożliwia skorzystanie z tej ustawy? I co dalej?

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 08 sty 2008, 15:53

trzeba poprostu czekać,
gdzieś słyszałem, że przepis wykonawczy ma być uchwalony w lutym...

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 08 sty 2008, 21:03

Czasami jakiejś ustawy nie da się stosować, bo przepisy wykonawcze nie są wydawane całymi miesiącami. A może w przypadku nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami po prostu uznano, że na razie ważniejsze było zakończenie postępowań wobec „starych” kandydatów, a udzielanie licencji dla tych co nie muszą zdawać egzaminu po 1 stycznia 2008 może poczekać? Może zaś zwyczajnie sprawy przedłużają się przez biurokrację w ministerstwach.

piotr_r
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2007, 11:54

Post autor: piotr_r » 08 sty 2008, 21:38

Ustawa weszła w życie od lipca i do dnia dzisiejszego czyli prawie pół roku ministerstwo nie wydało rozporządzenia co do tak trywialnej sprawy jak wzór wniosku. Wzór znajdzie się, kiedy?
W związku z czym przyszli pośrednicy i zarządcy [b:be5d34fa88]nie mogą od 01.01.2008 złożyć wniosku o nadanie licencji[/b:be5d34fa88].Z informacji uzyskanych z M Infrastr. wynika, że aby minister podpisał stosowne rozporządzenie, musi skonsultować je ze stowarzyszeniami, czyli korporacjami. W tak oto prosty sposób ogranicza się uzyskanie uprawnień. Wcześniej był egzamin , teraz wystarczy nie wydać rozporządzenia i sprawa załatwiona.
Nasuwa się jeszcze jeden wniosek: może przyszli pośrednicy i zarządcy powinni się domagać odszkodowań za brak możliwości uzyskania licencji / w domyśle przyszłych dochodów /. Pozdrawiam .

cirilka
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2006, 20:30

Post autor: cirilka » 08 sty 2008, 23:17

Hmmm, czy ja tu czegoś nie rozumiem ??? Na stronie Ministerstwa Budownictwa (na którą to przekierowało mnie ze strony MI, która jest wciąż w budowie) przeczytałam coś takiego już kilka dni temu:

"Z powyższego wynika, że od dnia 1 stycznia 2008 r. osoby spełniające ustawowe wymogi mogą otrzymać licencję zawodową odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami bez konieczności przystąpienia do egzaminu.

W tym celu kandydat powinien złożyć do Ministra Infrastruktury wniosek o nadanie licencji zawodowej. Formularz wniosku znajdzie się na stronie internetowej ministerstwa wraz z treścią rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o gospodarce nieruchomościami. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów określonych odpowiednio w art. 182 ust. 1 i 187 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz dowód uiszczenia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Wykaz tych dokumentów zamieszczony zostanie na drugiej stronie formularza wniosku. Złożone wnioski będą podlegały rozpatrzeniu przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną, powołaną przez Ministra, która w tym przypadku będzie przeprowadzała postępowanie jednoetapowo, bez udziału kandydata."

Czy to nie jest konkretna odpowiedź na pytanie jak dostać licencję na nowych zasadach ? A może mówimy o różnych rzeczach (proszę nie mieć mi za złe - jestem ciemną blondynką ;) )

piotr_r
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2007, 11:54

Post autor: piotr_r » 09 sty 2008, 7:59

Przeczytaj uważnie akapit który sama zacytowałaś, kopiując ze strony MB:

"Formularz wniosku znajdzie się na stronie internetowej ministerstwa wraz z treścią rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o gospodarce nieruchomościami." Pozdrawiam

cirilka
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2006, 20:30

Post autor: cirilka » 09 sty 2008, 10:00

Dzięki Piotrze W, tak to jest - jak się bardzo chce coś zobaczyć, to się zobaczy, nawet jak tego tam nie ma :-)))

cirilka
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2006, 20:30

Post autor: cirilka » 09 sty 2008, 10:01

Oczywiście Piotrze R

:-D

cirilka
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2006, 20:30

Post autor: cirilka » 16 lut 2008, 10:27

A no to teraz już całkiem zgłupiałam. Treść cytowanego przeze mnie wyżej artykułu na stronie MB zmieniła się:

W tym celu kandydat powinien złożyć do Ministra Infrastruktury wniosek o nadanie licencji zawodowej. Formularz wniosku [b:147c5c0329]znajduje się[/b:147c5c0329] na stronie internetowej ministerstwa. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów określonych odpowiednio w art. 182 ust. 1 i 187 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz dowód uiszczenia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Złożone wnioski będą podlegały rozpatrzeniu przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną, powołaną przez Ministra, która w tym przypadku będzie przeprowadzała postępowanie jednoetapowo, bez udziału kandydata.
Link

Czy to oznacza, że należy skorzystać z formularza i odebrać licencję ???

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 20 lut 2008, 19:29

Na stronie ministerstwa już dawno go pobrałem . Dzwoniłem MI i Pani poleciła mi wysłać dokumenty twierdząc że minister obiecał podpisać rozporządzenie w lutym .
Konsultować nie ma czego bo ustawa to ustawa mówi wyraźnie co ma być .... należy ją tylko wykonać zgodnie z zaleceniem Sejmu. Niedawno umieścili na stronie MI projekt tego rozporządzenia . Nie podaję linków bo nie umiem ich wklejać na "krótko" .Kto poszuka ten znajdzie....

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 26 lut 2008, 11:07

Witam,
dokumenty, jakie skladacie w ministerstwie by uzyskac licencje wg nowych zasad bez egzaminu, skladaja sie min z dzienniczka praktyk, moje pytanie - czy zalacznikiem maja byc opisy transakcji ?? Tak zrozumiałam nowy projekt rozporzadzenia, ze nalezy dolaczyc te opisy.
W takim razie zastanawiam sie, pod jakim katem komisja bedzie te opisy badala ?

I mam jeszcze jedno pytanie, we wniosku jest mowa o" inne dokumenty mogace miec wplyw na ocene kwalifikacji kandydata" ? czy takim dokumentem jest np. zaswiadczenie od pracodawcy ze w zakresie obowiazkow mamy zagadnienia z gospodarki nieruchomosciami ?
ioky

ODPOWIEDZ