przekształcenie działki

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
p0105
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2008, 22:05

Post autor: p0105 » 04 lut 2008, 22:06

witam
moje pytania dotyczą następujących problemów, bardzo proszę o pomoc?
1.Złożyłem wniosek o przekształcenie z działki rolnej, gmina uchwaliła budzeń na przekształcenie, są pieniądze wiec jest szansa na przekształcenie, ale co będzie jeśli nie nastąpi przekształcenia na budowlana z przyczyn lokalizacji, bądź z innych czy automatycznie zostanie przekształcona na np.rekreacyjną. w podaniu pani doradziła mi abym napisał, prośbę o przekształcenie nie tylko na budowlana ale na inne również.
2.Jak wygląda kwestia podatku od działki budowlanej, teraz podatku nie placiciłem bo była to działka rolna V kategorii.
3.Czy to prawda że po przekształceniu mam 5 lat na budowę w innym wypadku jest jakaś opłata?
4.Jakie są inne jeszcze opłaty po przekształceniu, podobno jest tez jakaś opłata dla gminy nie większa niż 30%?

Bardzo dziękuje za pomoc

pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 lut 2008, 15:33

Post jest bardzo niejasny i trudno zrozumieć o co w nim chodzi. O jaki

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 05 lut 2008, 17:42

jak PiotrW wskazał powyżej pytania są niejasne. Jednak mogę się domyślać, odnośnie pyt.3,4 i 5. Gdy działka zostanie przekształcona z rolnej na budowlaną przeznaczoną na cele mieszkaniowe, wówczas trzeba będzie płacic podatek od nieruchomości. Jednak nie będzie to jednak aż tak dużym obciążeniem, bo podatek za mkw gruntu w tym wypadku wynosi ok 0,10 zł na rok (właściwą stawkę podatku znajdziesz w uchwale rady miasta czy gminy z IV kwartału 2007 roku). Jeśli chodzi o ten 5-letni okres, zapewne chodzi ci o opłatę planistyczną (do 30%); aby jej uniknąć w tym czasie nie możesz zbyć swojej działki.

p0105
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2008, 22:05

Post autor: p0105 » 05 lut 2008, 20:54

Przepraszam za mało precyzyjne pytania
Od początku...
Jestem właścicielem od 6 lat działki rolnej,staram się o jej przekształcenie, celem późniejszej sprzedaży,w tym celu złożyłem wniosek o przekształcenie, a tak dokładniej to składam taki wniosek co roku, jestem w stałym kontakcie z Panią która sie zajmuje tymi kwestiami w urzędzie, z tego co mi wiadomo na rok 2008 i 2009 gmina znalazła środki na przekształcanie terenów, jeszcze nie wiem czy moja działka również się znajdzie w nowym planie zagospodarowania, choć wydaje mi sie ze powinna z tego względu ze działki niedaleko mojej są już przekształcone.Podanie zostało złożone, chciałbym przekształcić działkę na działkę budowlaną ale z uwagi na to że jet to jura, może być problem,podobno natomiast tak jak wspomniałem działki niedaleko są budowlane,
1.natomiast moje pytanie dotyczy tego czy jeśli rada uzna ze moja działka nie może być przekształcona na budowlaną (kiedy może tak uznać, i dlaczego?) to czy działka automatycznie będzie przekształcona na ten rodzaj jaki na danym terenie będzie możliwy,(Pani w urzędzie doradziła mi abym napisał podanie o przekształcenie tej działki w ten sposób ze wymieniałem kilka rodzajów przekształceń a na końcu dopiero budowlaną, rozumiem przez to ze jeśli na budowlaną się przekształcić nie będzie dało to będzie możliwość np na inna np na rekreacyjna to wszystko mam w jednym podaniu), rozumiem ze to trochę jest zagmatwane
2. jeśli chodzi o ta opłatę to tak chodziło mi o planistyczna która będzie mogła wynieść do 30%, czyli rozumiem ze jeśli działka zostanie przekształcona na jakąkolwiek i sprzedam ja dopiero po 5 latach to tej opłaty nie będę musiał uiszczać?

Bardzo dziękuję za pomoc

pozdrawiam

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 05 lut 2008, 22:14

jeśli chodzi o opłatę planistyczną to po 5 latach od uchwalenia miescowego planu zagospoarowania przestrzennego przez radę gminy, możesz zbyć działkę nie płacąc ww. opłaty. MPZP sporządza wójt (w rzeczywistości urbaniści w urzędzie lub zleca w przetargu firmom pozasamorządowym); Kiedy? Kiedy będą na to pieniądze - piszesz, że będą - to pewnie wkrótce - jednak jest to czasochłonne. Wójt ma obowiązek wywiesić projekt MPZP w urzędzie gminy, w prasie oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Następnie masz bodajże 21 dni na zapoznanie się z nim i na wniesienie swojego wniosku. Takiego chociażby jak ten, że chciałbyś aby twoja działka w MPZP miała funkcję mieszkaniową, czlyli przeznaczoną pod budownictwo. Następnie projekt Planu jest rozpatrywany w oparciu o wpływające wnioski oraz o opinnie i uzgodnienia innych organów "państwowych". Po tym wszystkim Plan uchwalany jest przez radę gminy, jeśli twój wniosek nie zostałby rozpatrzony pozytywnie, masz jeszcze możliwość złożenia zażalenia do wójta, a jesli to nie pomoże to odwołujesz się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - potem tylko droga sądowa. Tak mniej więcej w skrócie wygląda procedura. Szczegóły znajdziesz w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

p0105
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2008, 22:05

Post autor: p0105 » 27 lut 2008, 22:41

witam
czy moga odmowic mi przekształcenia dzialki z rolnej tłumacząc się tym ze za daleko jest działka od mediów i za drogo by ich to kosztowało?

ODPOWIEDZ