Obliczanie wag atrybuów

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 02 kwie 2008, 20:00

Witam mam pytanie odnośnie obliczania wag atrybutów.

Załóżmy, że mam bazę 15 nieruchomości, baza opisana jest np za pomocą 5 atrybutów. Na podstawie tej bazy chcę obliczyć udziały procentowe poszczególnych atrybutów. Analizę przeprowadzam poprzez tzw. sposób interwałowy, czyli porównuję ceny nieruchomości różniących się tylko jednym wybranym atrybutem. Spotkałem się z dwoma metodami obliczania wag atrybutów. Pierwsza bazuje na delcie czyli różnicy pomiędzy ceną max a min w bazie, czyli we wzorze w liczniku mamy różnicę cen pomiędzy nieruchomościami różniącymi sie tylko tym jednym atrybutem, natomiast w mianowniku mamy delte. I w taki sposób zestawiam równania dla wszystkich atrybutów. Drugi sposób z jakim miałem do czynienia to: we wzorze licznik jest analogiczny jak w metodzie 1 natomiast w mianowniku mamy sumę wszystkich "liczników" , czyli w moim przypadku dla 5 atrybutów, mam sumę pięciu różnic cen pomiędzy nieruchomościami różniącymi sie tylko jednym atrybutem.
Myślę, że do operatów które muszę przygotować w ramach praktyki zawodowej to nie ma różnicy którą metodą obliczam wagi. a może się mylę?? Pytanie moje dotyczy takiego przypadku:
przykładowo dla atrybutu standard: w bazie mam nieruchomości o standardzie wysokim, średnim i złym. Do obliczenia wagi atrybutu standard biorę nieruchomości
które pozostałe atrybuty mają te same, natomiast powiedzmy standard w droższej nieruchomości jest wysoki a w tańszej średni , powiedzmy,że średnia wyszła 400 zł na 1 jednostkę atrybutu i teraz co dalej, tyle przyjmuję i wg wzoru 1 mam 400zł/? ?? czy też mam przyjąć 2 jednostki atrybutu, ponieważ w bazie 15 nieruchomości mam rozpiętość na 2 jednostki (standard:wysoki, średni, zły) i mam mięć w sumie 800zł/???

Nie rozumiem do końca jak mam przeprowadzić obliczenia w operacie i proszę o pomoc Jakby ktoś miał " jakieś":) materiały odnośnie obliczania wag w formie cyfrowej to proszę o kontakt. Również proszę o polecenie literatury ( chodzi mi głównie o te publikacje zawierające i teorię, i przykłady),która będzie pomocna przy sporządzaniu operatów.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 03 kwie 2008, 9:21

Wg mnie sposób pierwszy ( z deltą). Odnośnie drugiego pytania - szukasz skrajnych - najlepsze z najgorszym. TO co zrobiłeś to ekstrapolacja - uważam, że ostatecznie może być - ale bardziej ryzykowne - trzeba się umieć z tego wytłumaczyć. andy

mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 03 kwie 2008, 20:56

Dziękuję za wypowiedź, może ktoś jeszcze ma coś do powiedzenia na ten temat??
A jak z literaturą....?? Polecacie jakieś tytuły na które warto wyłożyć "parę" groszy...??
Pozdrawiam

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 04 kwie 2008, 16:23

Zobacz literaturę w sklepie PFSRM, w Educaterra, w IDM. Szuka literatury pod kątem operatów (na praktyce powinni Ci powiedzieć co warto mieć). Coś znajdziesz w necie.
Autorzy : Nowak, Hopfer, Prystupa, źróbek.

mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 04 kwie 2008, 22:43

Tak się zastanawiam (żeby sobie ułatwić życie) czy nie lepiej zamiast liczyć udziały atrybutów, po prostu napisać, coś w stylu " nazwy oraz udziały atrybutów ustalono analizując oferty kupna i oferty sprzedaży w lokalnych agencjach obrotu nieruchomościami" ?? Tylko jak na takie rozwiązanie zareaguje komisja...

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 05 kwie 2008, 11:27

Podejrzewam, że nie bardzo. Idziesz na łatwiznę. Myślę, że wtedy od razu dostaniesz z tego pytania. Obliczyć nie takie trudne, no może za pierwszym razem.

ODPOWIEDZ