Statystyki rynku nieruchomości

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
Praktykant
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2008, 0:41

Post autor: Praktykant » 29 maja 2008, 0:54

W polskim internecie w ogóle nie ma statystyk rynku nieruchomości. Kupuję teraz mieszkanie i takie statystyki bardzo by mi pomogły podjąć decyzję. Teraz mieszkania bardzo mocno spadają, więc chciałbym znać szacunkowa wartość mieszkań które oglądam, a przecież za każdym razem nie mogę się zwracać do fachowego rzeczoznawcy. Chciałbym się rozeznać na rynku nieruchomości samodzielnie i szybko. Szkoda, że mieszkamy w Polsce, bo np w USA są dobre strony jak Zillow czy Trulia.
U nas jest średnio. Tylko dla Warszawy jest mapa ciepła robiona przez TArgeo na stronach gazety.pl. Na szybko.pl można dostać wycenę ale życzą sobie 3,66 za sms, na domirynek.pl są przejrzyste i rozbudowane statystyki cen mieszkań dla całej Polski, ale nie ma przekierowania do ogłoszeń, na domiporta.pl ogłoszenia są ale wykresy jakiś 3 latek chyba rysował (są symboliczne). A może Państwo znają jakieś strony.
Co zrobić? Jak zorientować się na rynku? Jak samodzielnie wycenić sobie mieszkanie?
Proszę mnie zrozumieć, ja przy tych obecnych spadkach nie chcę przepłacać.

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 29 maja 2008, 11:21

Witam,

Wydaje mi się, że raporty i statystyki z serwisów www z ofertami nieruchomości zawierają dane oparte na średnich cenach ofertowych, a nie transakcyjnych. Takich danych portale internetowe raczej nie posiadają. Dane na temat cen transakcyjnych posiadają pośrednicy, rzeczoznawcy i powinni doradcy kredytowi (mają wgląd do umów sprzedaży - na podstawie których udzielają kredytów)

Praktykant
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2008, 0:41

Post autor: Praktykant » 29 maja 2008, 22:22

Panie Robercie dziękuję za odpowiedź. Zwrócił Pan uwagę na bardzo ważną kwestię jaką są ceny rzeczywiste, czyli transakcyjne. Czy one tak dramatycznie różnią się od ofertowych? Czy można przyjąć jakiś stały współczynnik, żeby to sobie przeliczyć?
Wiadomo, że zdarzają się okazje, ale przy liczeniu statystyki takie odchylenia nie mają znaczenia (metoda liczenia dominanta).
Dlaczego upieram sie przy tych statystykach? Bo nie wierzę, że pośrednicy podadzą mi takie informacje. A doradcy kredytowi nie mają interesu, aby mi te dane podać. Zresztą one nie są ich własnością (tylko agencji sprzedaży).
A nie można od jakiegoś Urzędu Państwa Polskiego tych danych wyciągnać?

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 03 cze 2008, 9:42

W firmie dla której pracuje średnia różnica między pierwszą cena ofertową a ceną transakcyjną wynosi 5,6%:
- od 0% - sprzedało się po cenie ofertowej
- do 15 % - pierwsza cena ofertowa była o 15% wyższa od ceny transakcyjnej
są to dane z tego roku (od stycznia) z naszych transakcji.

Jestem pośrednikiem i jeśli klient, którego obsługuję życzy sobie informacji na temat średniej ceny transakcyjnej to taką informację uzyskuje. Za każdym razem jednak zaznaczam, że jest to tylko statystyka i każda oferowana nieruchomość wymaga indywidualnego podejścia.
Oprócz danych z naszych transakcji, korzystamy również z danych z MLS i innych współpracujących firm.

ODPOWIEDZ