akt notarialny a promesa kredytowa pilne!!

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Alka1
Posty: 13
Rejestracja: 28 sty 2008, 17:51

Post autor: Alka1 » 27 cze 2008, 13:32

Jednym z pytań na egzaminie ustnym było:
X ma kupić nieruchomość która będzie finansowana z kredytu. Czy możliwe jest przeniesienie własności nieruchości jeżeli przedstawi promesę kredytową ?
Czy promesa zabezpiecza sprzedjącego w takim samym stopniu jak umowa kredytowa? Jakie mogą być konsekwencje?

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 27 cze 2008, 18:14

no cóż przyszła pośedniczko musisz porównać definicję promesy i umowy kredytowej a wtedy będziesz znała odpowiedź na pytanie

rat_rat
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2008, 0:14

Post autor: rat_rat » 30 cze 2008, 15:45

Promesa kredytowa to orzeczenie banku w zakresie zdolności kredytowej Klienta, który nie ma jeszcze wybranej nieruchomości. W ten sposób klient wie, że ma zdolność na daną kwotę. Nie oznacza to jednak, że taki kredyt zostanie udzielony w każdym przypadku, ponieważ bank musi jeszcze ocenić kredytowaną nieruchomość, czy jej wartość jest adekwatna do ceny, ocenić stopień ryzyka udzielanego kredytu i wiele innych czynników. Tak więc promesa nie zabezpiecza potencjalnego kredytobiorcę przed negatywną decyzją banku, a jedynie potwierdza zdolność kredytową.
Aby otrzymać umowę kredytową oprócz zdolności kredytowej, czyli kwoty jaką bank może pożyczyć musi być określony cel na który pożyczona przez bank kwota będzie przeznaczona. Często banki zawierają w promesie informację, że takowa nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. Tak więc nie jest to dokument równoważny z umową kredytową, po podpisaniu której bank udziela gwarancji co do wypłacenia określonej kwoty.
Z punktu prawnego nie ma przeszkód do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, gdzie kupujący przedłoży promesę kredytową. Notariusz ani sprzedający nie muszą wnikać skąd kupujący weźmie pieniądze. Ale czy rozsądny sprzedający tak zrobi? Podpisując akt notarialny notariusz zabezpiecza strony w ten sposób, że poddają się one dobrowolnej egzekucji w myśl art. 777 § 1 pkt 4 KPC, który mówi, że:

ODPOWIEDZ