Testy na pośrednika w obrocie nieruchomościami

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
gingerrek
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2006, 20:47

Post autor: gingerrek » 08 maja 2006, 17:20

[quote:021da4ae3a="judas"]Chyba bardziej wymowny jest tu art. 12 ksh - s.a i z.o.o uzyskuja osobowosc dopiero po wpisie do rejestru.[/quote:021da4ae3a]

Wlasnie dlatego spółka akcyjna w organizacji nie ma osobowości prawnej. Dopiero po wpisie do rejestru, który sprawia że spółka akcyjna w organizacji przekształca się w spółkę akcyjną, czyli osobę prawną możemy mówić o osobowości prawnej. Przed wpisem do rejestru istnieje spółka akcyjna w organizacji, która nie jest osobą prawną.
Jeśli masz jeszcze wątpliwości to proponuje lekturę: "Prawo handlowe" A. Kidyba, numer boczny 180.

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 13 maja 2006, 11:37

Dla ułatwienia dodałem w testach numerację pytań zgodną z zestawem - oczywiście ukryte, tak jak podpowiedzi :) ten numer jest zawsze taki sam przy każdym wywołaniu testu - na forum wystarczy powoływać się na ten numer...

mazury-dzialki
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2006, 16:40

Post autor: mazury-dzialki » 28 cze 2006, 12:41

czy jest możliwość pobrania tego testu z odpowiedziami w całości? :)

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 28 cze 2006, 15:15

nie, nie ma takiej możliwości.

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 29 lip 2006, 12:00

Witam, widze ze mało osób bierze udział w dyskusji a szkoda :(
podchodze do egzaminu we wrzesniu, proponuje dyskusje nad testami, nie wierze ze nikt nie ma zastrzeżeń lub pytan dlaczego ta odpowiedz jest dobra a nie inna?
zacznę od siebie:)
pyt 1166




Kaucja zabezpieczająca pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego została pobrana w wysokości 2.400,00 złotych. Miesięczny czynsz najmu w dniu pobrania kaucji wynosił 600,00 zł. Miesięczny czynsz najmu w dniu zwrotu kaucji wynosi 400,00 złotych. Z tytułu najmu Wynajmujący potrącił 200,00 zł należności. Kaucja zostanie zwrócona Najemcy po zakończeniu najmu w kwocie:
1.400,00 zł;
2.200,00 zł;
2.400,00 zł.
i teraz dlaczego odp 1 jest dobra skoro ARt 6.3 brzmi: Zwrot zwaloryzowanej kaucji nastepuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesiecznego czynszu obowiązujacego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobraniu kaucji( tu jest wszystko dla mnie jasne i odpowiedz była by dobra) ale dalej jest ,jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.
I tego nie rozumiem, bede wdzieczna za wyjasnienie
Pozdrawiam

[ [i:1f6d6b7c68][b:1f6d6b7c68]Dodano[/b:1f6d6b7c68]: 31-07-06, 13:20[/i:1f6d6b7c68] ]
Widzę ze brak zainteresowania :((
mysle że w testach jest błąd, w poprzedniej ustawie było tylko o krotnosci czynszu, nie było ze nie moze być nizsza od pobranej kaucji. Nowa ustawa z 2005 roku wprowadziła tu zmainę, moze odpowiedzi do testów na tej stronie były ustalane przed zmianą? I to powinno dac do myślenia wszystkim którzy uczą się testów na pamięć, i nie bardzo mają ochote podyskutować lub pomysleć nad odpowiedziami.
Jesli ktoś ma inne przemyslenia, chetnie posłucham.

alicjalepek
Posty: 9
Rejestracja: 31 lip 2006, 21:17

Post autor: alicjalepek » 31 lip 2006, 21:44

W trakcie rozwiązywania testu znalazłam błąd w pytaniu 937 - definicja lasu.

Zgodnie z ustawą o lasach art. 3

Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni [shadow=red:9c0aac9158]co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną[/shadow:9c0aac9158]
(uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – [shadow=darkred:9c0aac9158]lub przejściowo
jej pozbawiony[/shadow:9c0aac9158]:
a) [shadow=red:9c0aac9158]przeznaczony do produkcji leśnej [/shadow:9c0aac9158]lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego
albo
c) wpisany do rejestru zabytków;

W odpowiedzi zaproponowanej jako prawidłowa nie było
"lub przejściowojej pozbawiony",
co jest bardzo istotnym wyznacznikiem i dotyczy gruntów, na których w danym roku dokonano wycinki drzew i zostaną one zalesione w roku następnym.
Proszę o Wasze opinie

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 01 sie 2006, 9:15

Hmm, no właśnie też wydaje mi się że ta odpowiedz jest zła.
Poczekajmy może ktos zechce nam wytłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej :)

sloneczkojasne
Posty: 8
Rejestracja: 03 lip 2006, 15:13

Post autor: sloneczkojasne » 01 sie 2006, 14:27

a ja mam inne pytanie z pozoru banalne, ale mam wątpliwosci:
Roszczenie o zapłatę czynszu z tytułu najmu przedawnia się z upływem:
a)dwóch lat
b)dziesięciu lat
c)trzech lat
Z całą pewnoscią 3 lat, jako świadczenie okresowe, ale moim zdaniem prawidłowa jest również odpowied b, gdy umowa najmu zawarta jest na czas okreslony i czynsz płacony jest w całości z góry, ponieważ istotę świadczenia okresowego stanowi to, że dłużnik zobowiązany jest spełniać je periodycznie, w określonych z góry odstępach czasu, a suma tych świadczeń nie składa się na z góry oznaczoną wielkość.
Zgadzacie się, czy może inna interpretacja? Pozdrawiam

[ [i:08be689380][b:08be689380]Dodano[/b:08be689380]: 01-08-06, 13:55[/i:08be689380] ]
zapomniałam dodać , że rozwiązuję testy pobrane ze strony ministerstwa i znajduję tu szereg błędów, np.
Pytanie 12. Nieważna jest umowa przenosząca własność nieruchomosci :
a) zawarta z zastrzeżeniem terminu
b) zawarta w formir aktu notarialnego
c) zawarta pod warunkiem.
Przecież wszystkie powyższe odpowiedzi są błędne!
Oczywiscie w odniesieniu do nieruchomości ustawa zawiera zakaz przeniesienia pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu, ale naruszenie zakazu nie pociąga jednak za sobą nieważności dokonanej czynności, a jedynie wyłączenie skutku rzeczowego.
pzdr.
P.S. może skoro już na początku znajduje błędy to może darować sobie te testy "ministerialne"?

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 01 sie 2006, 15:56

Witam nie rozumiem dlaczego umowa zawarta w formie aktu notarialnego ma być zlą odpowiedzią???
według mnie a i c sa błędne.

[ [i:e0b3badce2][b:e0b3badce2]Dodano[/b:e0b3badce2]: 01-08-06, 14:59[/i:e0b3badce2] ]
Co do poprzedniego pytania o roszczenie zapłaty czynszu, wydaje mi się ze nie ma co się aż tak wglebiac " co by było gdyby...."

[ [i:e0b3badce2][b:e0b3badce2]Dodano[/b:e0b3badce2]: 01-08-06, 15:07[/i:e0b3badce2] ]
oj zaćmiło mnie i nie zrozumiałam co napisałas:))
Nieważna jest umowa przeniesienia własności nieruchomosci z zastrzeżeniem terminu lub warunku, do przeniesienia potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące bezwarunkową zgodę. To moje słowa więcej KC dział III art 157

sloneczkojasne
Posty: 8
Rejestracja: 03 lip 2006, 15:13

Post autor: sloneczkojasne » 02 sie 2006, 10:51

wracając do moich pytań, a właściwie proponowanych odpowiedzi to jezeli chodzi o przedawnienie o zapłate czynszu z tytułu najmu to nie jest to kwestia "co by było gdyby" tylko tego, że bez podania szczegółów moim zdaniem zarówno 3 lata, jak i 10 lat (dot. to umowy najmu na czas określony, gdzie płatność jest jednorazowa np. za pół z roku z góry i wtedy nie ma mowy o świadczeniu okresowym)obie odpowiedzi są prawidłowe.

Jeżeli chodzi o nieważność umowy przenoszącej własność nieruchomości to dalej tez obstaję, ze żadna z przytoczonych odpowiedzi nie jest prawidłowa, co prawda przytoczony art. 157 KC zawiera zakaz przenoszenia własnosci nieruchomości pod warunkiem, czy z zastrzeżeniem terminu, ale nie powoduje to nieważności umowy, tylko - jak już pisałam wczesniej - wyłączenie skutku rzeczowego.Nieruchomość jest zawsze rzeczą oznaczoną co do tożsamości, zatem czynność zobowiązująca do przeniesienia jej własności przenosi własność na nabywcę (art. 155

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 02 sie 2006, 20:11

Witam
zaciekawiło mnie to co piszesz, szczerze powiem że nie jestem pewna moich przemyśleń wiec narazie nie będę pisać. Jutro mam wizyte w Kancelarii Notarialnej, wydrukuje sobie " tą nasza dyskusję" i zobaczymy co notariusz mi na to powie.
Co do testów to niestety ale jest duzo nieścisłości w nich.
Pozdrawiam
ps. liczę że ktoś odpowie mi na moje niescisłosci z kaucją przy najmie :))

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 02 sie 2006, 20:44

Kochani weźcie pod uwagę, że wielokrotnie przy rozwiązywaniu testów trzeba wziąć pod uwagę pokrętną logikę układającego pytania. Czasami w podtekście jet słowo"tylko" a czasami "również". Nie ma jednej recepty na rozwiązywanie tekstów. Głównie trzeba pytać "czy prawdą jest, że "A dywagacje prawnicze nie mają tu nic do rzeczy. Co z tego że logika podpowiada inna również możliwą odpowiedź, kiedy i tak zaliczą ci błąd. Testy są ustrojstwem dla małpy albo trafi albo nie i bedzie głodna. Trzeba znać ustawy i skupic się na ustnym

Monika972
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2006, 11:36

Post autor: Monika972 » 02 sie 2006, 20:52

I masz racje:)

sloneczkojasne
Posty: 8
Rejestracja: 03 lip 2006, 15:13

Post autor: sloneczkojasne » 03 sie 2006, 10:42

jednak jakas pomroczność mnie ogarnęła, bo nie wiem czemu ubzdurałam sobie to przedawnienie 10 letnie czynszu z umowy najmu, kiedy nie jest świadzceniem okresowym - przecież jezeli jest płatne z góry tak jak sobie przykładowo wymysliłam to nie ma o co roszczenia;-)))) chyba rzeczywiście za dużo analizuję wyobrażając sobie pokrętne sposoby rozumowania egzaminujących;-))
Natomiast co się tyczy tej nieważności to moje zdanie, że żadna odpowiedź nie jest prawidłowa potwierdziła wczoraj moja patronka (radca), więc z pewnoscią notariusz też będzie tego zdania...pozdrawiam.
P.S. jak będę miała chwilę czasu to przejrzę poprzednie pytania osób z tego topiku i jak będę miała jakies wątpliwości lub uwagi to pozwolę sobie podzielić się.czekam na dalszą wymianę przedegzaminacyjną;-)))

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 03 sie 2006, 11:54

Kochani kandydaci na pośrednika!
Nie radzę za bardzo wnikać w sens lub bezsens pytań i odpowiedzi w tych testach - I TAK W WIęKSZOśCI NIE WIADOMO CO AUTOR MIAł NA MYśLI! Znam kilka takich osób, które głęboko wnikały w ich treść i niestety na egzaminie poległy.
[color=red:a9288e0034][b:a9288e0034]Na dzień dzisiejszy i tak wielu z prezentowanych tu pytań nie ma w testach na egzaminie - poczytajcie inne wątki dotyczące pisemnego.[/b:a9288e0034][/color:a9288e0034]

Opowiem Wam jak ja zdałem testy (w marcu).
Przed przystąpieniem do egzaminu znalazłem gdzieś w internecie pytania z odpowiedziami i podstawą prawną. Przejrzałem je - wydało mi się, że część odpowiedzi i podanych podstaw prawnych jest nieprawidłowa. Usiadłem więc i pytanie po pytaniu analizowałem z tekstem odpowiedniej ustawy. Nie wnikałem szczegółowo w treść czy sens pytania - zaznaczałem prawidłową odpowiedź tak jak wynikało to z treści ustawy. Po tym opracowaniu przerobiłem test kilkunastokrotnie. Po tych przygotowaniach spróbowałem rozwiązać test na tej stronie. Powtórzyłem to kilkanaście razy. Odpowiedzi zaznaczałem jak małpa - nawet nie czytałem do końca pytania - po przeczytaniu kilku wyrazów z początku pytania zaznaczałem właściwą odpowiedź. Rozwiązywałem cały test w czasie ok. 15 min ze skutecznością wahającą sie w granicach 85-100% - oczywiście 100% nigdy nie trafiłem ;-) ;-) ;-)

A teraz egzamin - po rozpoczęciu czytania pytań zdębiałem - już pierwsze 5 czy 6 było zupełnie innych niż w przerabianych testach (patrz ustawa o lasach; o ochronie gruntów ornych i leśnych). Pojechałem dalej. Pytania do których nie znałem prawidłowej odpowiedzi lub nie byłem jej pewny opuszczałem w pierwszym czytaniu. Dalej pytania zaczęły wydawać mi się znajome - zaznaczałem więc odpowiedź jak małpa, bez wnikania, na podstawie pierwszego wrażenia. Po przejechaniu pierwszy raz testu (zajęło mi to ok. 20 min.) miałem zaznaczonych ok. 70 odpowiedzi. Potem kolejny raz czytałem pytania na które nie udzieliłem odpowiedzi w pierwszym czytaniu. Odpowiedzi udzielałem eliminując najmniej prawdopodobne z nich. Po 60 min. takiej pracy miałem zaznaczone wszystkie odpowiedzi i bez ponownego ich sprawdzania wyszedłem z sali. W moim przypadku, gdy zaczynam analizować poprzednio zaznaczone testowe odpowiedzi za każdym razem mam coraz więcej wątpliwości i zaczynam poprawiać, co wielokrotnie w życiu już mnie zgubiło.
[b:a9288e0034][color=darkblue:a9288e0034]Zdałem w ten sposób test bez problemu, czego i Wam Wszystkim szczerze życzę.[/color:a9288e0034][/b:a9288e0034]

[b:a9288e0034]P.S. Bardzo polecam serię zeszytów dołączanych do miesięcznika "NIERUCHOMOśCI" wyd. C.H. Beck pod tytułem "Pytania egzaminacyjne z odpowiedziami dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych". Ukazują się już od 10 miesięcy (przedstawiono 1543 pytania z odpowiedziami i podstawą prawną) - część z nich przerobiłem też przed przystąpieniem do egzaminu - to znakomita wprawka pokazująca, co autorzy pytań i odpowiedzi mają na myśli. Część pytań dotyczy wyłącznie rzeczoznawców, ale większość może być przydatna zarówno dla pośredników jak i zarządców.[/b:a9288e0034]

Jeszcze raz pozdrawiam i życzę powodzenia na egzaminie
JUDAS

ODPOWIEDZ