2 pytania

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 24 lis 2007, 22:44

Witam,
proszę o porade w 2 kwestiach:
1. Jak się zabezpieczyć w przypadku najmu lokalu uzytkowego. Lokal jest w remoncie, właściciel chciałby otrzymac "zaliczkę" w wysokości 6 czynszy, która to kwotę wykorzystałby na dokończenie remontu. Jak sformuować ten zapis w umowie, aby w przypadku niedotrzymania terminu końca remontu - odzyskać pieniądze. Umowę chciałbym podpisac już, z terminem wejścia do lokalu po zakończeniu remontu, tj 15 grudnia (tak ustaliliśmy ustnie na razie). Czy tą kwote lepiej wpłacić jako kaucję i później z racji nie dotrzymania umowy domagać się jej zwrotu, czy określić tą kwotę innym terminem prawniczym. Jakie w ogóle są sznase na odzyskanie pieniędzy. Umowa miałaby być zawarta na czas oznaczony. Proszę o pomoc - bo sprawa jest dla mnie bardzo ważna, lecz skomplikowana.
2. Czy w przypadku zakupu mieszkanai na można nie wiedzieć o ciążącym na nim prawie dożywocia. Czy to prawo musi być zapisane w KW nieruchomości? A jeśli nie to jak można sprawdzić, ze na nieuchomosci , która chcę kupić ciaży takie prawo

Dziękuję za pomoc

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 lis 2007, 7:47

Co do remontowanego lokalu użytkowego to możecie zawrzeć umowę przedwstępną w której określicie termin zawarcia umowy przyrzeczonej i jej postanowienia, do których będzie należało wynajęcie wyremontowanego już lokalu. Do postanowień umowy przedwstępnej może należeć zapłata zadatku. Jeżeli wynajmujący nie wywiąże się z umowy będzie zobowiązany zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. W ramach zabezpieczenia ewentualnego zwrotu zadatku może też wypisać na Pana rzecz weksel, który Pan zrealizuje w razie nie dotrzymania umowy.

Prawo dożywocia może być ujawnione w księdze wieczystej. Niestety takie prawo często nie jest tam ujawniane i nie oznacza to, że ma wtedy jakąś mniejszą moc obowiązującą, bo nie ma bezwzględnego obowiązku ujawnienia prawa dożywocia w KW. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko prawu dożywocia. Może się więc zdarzyć, że nabędzie się nieruchomość obciążoną prawem dożywocia, bo sprzedawca oszuka kupującego zapewniając słownie, że dożywocia nie ma. Aby mieć znaczną pewność, że dożywocia nie ma trzeba poprosić o pokazanie przez sprzedawcę odpisu umowy notarialnej na podstawie której nabył nieruchomość. Jeśli w niej nie będzie mowy o ustanowieniu dożywocia to znaczy, że najprawdopodobniej go nie ma. Chyba, że nabywał on tę nieruchomość więcej niż jeden raz (kupił, sprzedał i znów kupił), a dopiero za drugim razem ustanowione było dożywocie. Oprócz tego w umowie notarialnej warto uzyskać oświadczenie sprzedawcy, że sprzedawana nieruchomość nie jest obciążona prawem dożywocia, a w razie gdyby jednak ono było zapewnić sobie jakieś odpowiednio wysokie kary umowne lub nawet prawo odstąpienia od umowy.

KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 26 lis 2007, 10:11

Dziękuję,
co w przypadku gdy nabyłem już nieruchomość z tym nieujawnionym prawem dożywocia ? CO z tym zrobić?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 lis 2007, 10:44

Przede wszystkim dowiedzieć się dokładnie jakie obowiązki ciążą na Panu wobec dożywotnika. Zgodnie z Kodeksem cywilnym zobowiązany z tytułu umowy dożywocia, w braku odmiennej umowy, powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Tak wiec o ile umowa nie mówi nic innego ma Pan wobec dożywotnika takie obowiązki. Nie tylko zezwolenie mu na mieszkanie w Pańskim domu, ale też obowiązek dostarczania wyżywienia, ubrania, światła i opału, pomoc i pielęgnowanie w chorobie pogrzeb na własny koszt. Być może w związku ze sprzedażą nieruchomości dożywotnik zażądał od zbywcy zamiany umowy dożywocia na dożywotnią rentę – ma do tego prawo zgodnie z art. 914 Kodeksu cywilnego. Być może sprawą dożywocia zajmował się sąd na podstawie art. 913 Kc:

Art. 913.

ODPOWIEDZ