Pyutania i odpowiedzi: Licencja pośrednika i zarządcy na nowych zasadach

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 paź 2007, 9:02

Licencja pośrednika i zarządcy na nowych zasadach – Rzeczpospolita, 3 października 2007

Od nowego roku zmienią się zasady zdobywania licencji zawodowej pośrednika i zarządcy nieruchomości.
Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nie trzeba będzie m.in. zdawać egzaminu. Do redakcji napłynęło wiele pytań czytelników w tej sprawie. Przedstawiamy odpowiedzi na niektóre z nich. Pomógł nam je przygotować Departament Regulacji Rynku Nieruchomości Ministerstwa Budownictwa.
Kiedy składać dokumenty
W 2006 roku ukończyłem studia podyplomowe zarządzanie nieruchomościami. Odbyłem praktykę zawodową, dzienniczek praktyk mam wypełniony i zatwierdzony przez Polską Federację Zarządców Nieruchomości, która była organizatorem praktyk. Czy mogę złożyć dokumenty: o niekaralności, dziennik praktyk zawodowych itd., i czekać na decyzję o przyznaniu licencji (oczywiście bez egzaminu i obrony pracy dyplomowej, czyli planu zarządzania wybraną nieruchomością)? A gdybym przystąpił do egzaminu teraz i go nie zdał, to czy otrzymam licencję po nowym roku?
Dopiero po nowym roku można uzyskać licencję zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami bez konieczności zdawania egzaminu. Od czytelnika zależy, jaką podejmie decyzję. Jeżeli teraz chce się ubiegać o licencję, musi zdawać egzamin i przygotować plan zarządzania nieruchomością. Gdyby nie zdał egzaminu, to po nowym roku Państwowa Komisja Kwalifikacyjna rozpatrzy jego wniosek na nowych zasadach. Nie wiadomo, czy będzie musiał przygotować plan. Minister budownictwa jeszcze się waha, czy utrzymać ten wymóg.
Ukończony kurs, a nie studium
Mam wyższe wykształcenie oraz ukończony kurs pośrednictwa. Czy mogę zostać pośrednikiem bez konieczności zdawania egzaminu, czy też muszę ukończyć studia podyplomowe dotyczące pośrednictwa?
Czytelnik, który ma wyższe wykształcenie oraz skończył kurs, może ubiegać się o nadanie licencji pośrednika na obowiązujących obecnie zasadach. To znaczy, musi odbyć praktykę oraz do końca 2007 r. złożyć wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Budownictwa, a następnie zdać egzamin (ma na to czas do końca 2008 r.). Jeżeli natomiast chce otrzymać licencję na zasadach, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2008 r., czyli bez zdawania egzaminu, to musi skończyć studia podyplomowe. Kurs nie wystarczy.
Jakie wykształcenie
Zdobyłam licencjat z zarządzania przedsiębiorstwem. Na studiach miałam wykłady z podstaw prawa i prawa gospodarczego. Ukończyłam również studia podyplomowe dotyczące rachunkowości. Czy moje wykształcenie wystarczy, aby ubiegać się o licencję pośrednika nieruchomości bez konieczności zdawania egzaminu, czy muszę skończyć studia podyplomowe o tej tematyce?
Czytelniczka powinna wystąpić do uczelni, na której ukończyła studia oraz studium podyplomowe, o wydanie zaświadczeń w tej sprawie (art. 182 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami). Na tej podstawie Państwowa Komisja Kwalifikacyjna ustali, czy spełnia ona wymagania ustawy o gospodarce nieruchomościami czy nie. Zrobi to zaś na podstawie zarządzenia ministra budownictwa określającego minimalne wymogi programowe studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jeżeli komisja uzna, że uzyskane wykształcenie jest niewystarczające, czytelniczka będzie musiała skończyć studia podyplomowe.
Praktyka do końca roku
Czy osoba, która do końca br. odbywa praktykę z zarządzania nieruchomościami, będzie musiała jeszcze raz odbyć ją w przyszłym roku, by otrzymać licencję bez konieczności zdawania egzaminu?
Licencję bez zdawania egzaminu otrzyma osoba, która spełni wymogi określone w art. 187 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2008 roku. Musi więc: mieć wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe dotyczące zarządzania nieruchomościami oraz odbyć praktykę zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami. Jeżeli czytelnik spełnia wszystkie wymagania, to nie musi zdawać egzaminu oraz ponownie odbywać praktyki.
Kogo obejmuje nowa ustawa
Ukończyłem studia wyższe, a w 2004 r. również studia podyplomowe dotyczące zarządzania nieruchomościami, odbyłem półroczną praktykę zawodową. Spełniam więc wszystkie wymogi nowej ustawy. Ale mam jedną wątpliwość. Czy nowa ustawa obejmuje tylko te osoby, które po 1 stycznia 2008 r. skończą studia i odbędą praktykę?
Nie ma znaczenia, kiedy ktoś ukończył studia wyższe i podyplomowe. Oznacza to, że po nowym roku czytelnik może złożyć wniosek o nadanie licencji.
Renata Krupa-Dąbrowska

ODPOWIEDZ