Rezerwacja - możliwość jej odzyskania od biura

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
vintee
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2013, 19:49

Post autor: vintee » 18 sty 2013, 20:04

Witam,

Póki co moje pytanie jest czysto teoretyczne. Dziś wpłaciłem rezerwację do biura nieruchomości (1000 złotych) kilka godzin wcześniej dowiadując się, że mieszkanie jest obciążone kredytem (rozmawiamy o mieszkaniu z pośrednikiem od jakiegoś tygodnia). Pani w biurze powiedziała, iż nie wie jaka jest jego suma do spłacenia na tą chwilę, chociaż wydaje mi się że chociaż cząstkową wiedzę powinna posiadać. Wiem też, że jeżeli suma do spłaty będzie niższa niż cena transakcyjna to nie będzie większego problemu.
Ale kolejna sprawa jest taka, że po cichu dowiedziałem się że właściciel w ostatnim czasie (chyba) kupił dom. Nie wiem jednak, czy nie wziął np. kredytu na dom pod zastaw owego mieszkania i suma kredytu nie będzie dużo większa niż wysokość ustalonej przez nas kwoty transakcji. Wtedy będę myślał o zerwaniu jakichkolwiek rozmów na temat mieszkania i zrezygnuję.
No i tu właśnie nasuwa się to teoretyczne pytanie - czy jeżeli w formularzu rezerwacyjnym nie ma wzmianki o takim fakcie to rezerwacja ta jest do odzyskania? Jeżeli sytuacja taka miałaby miejsce to jest to wg mnie zatajenie bardzo istotnego faktu.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 18 sty 2013, 20:05 przez vintee, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 18 sty 2013, 21:18

Pośrednik sprawdzi obciążenie hipoteczne. Stąd można wywnioskować, czy kredyt przewyższyć może wartość nieruchomości, czy nie (np. CHF). Ale dokładnie powinien to wiedzieć sprzedający - niech zajrzy w konto bankowe i powie jakie jest obecne zadłużenie. Najdokładniejszą informację o saldzie do spłaty wyda bank kredytujący i na tej podstawie wpiszecie w umowie przedwstępnej/notarialnej podział zapłaconej ceny.
Aktualnie tylko chyba Getin wpisuje się jako drugi na hipotekę i też do wysokości 50%.
Pośrednik ma Tobie jako nabywcy zagwarantować bezkłopotliwy zakup. Pośrednik jest również ubezpieczony od "wpadek", więc czym się martwisz? Po to korzystasz z pośrednika, aby zapewnił Ci bezpieczeństwo transakcji.
Głowa do góry i więcej optymizmu!

KP
Posty: 33
Rejestracja: 26 kwie 2012, 16:29

Post autor: KP » 24 sty 2013, 1:39

O co chodzi z opłatą rezerwacyjną do biura? Czy to jest:
1. Zadatek lub zaliczka dla sprzedającego płatne przy umowie przedwstępnej?
2. Opłata ( przychód) dla biura nieruchomości za rezerwację na np. jeden czy dwa dni w celu zastanowienia się i podjęcia decyzji?

bartinek
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2013, 12:09

Post autor: bartinek » 19 mar 2013, 12:16

Ja również chcę zarezerować mieszkanie jednej z inwestycji w

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 08 cze 2013, 22:13

witam,
umowa rezerwacyjna, co do zasady polega na tym, że np sprzedający czy pośrednik, zwykle za opłatą, wyłącza na umówiony czas lokal z oferty. W przypadku dojścia transakcji do skutku, najczęściej opłata taka zostaje zaliczona na poczet prowizji pośrednika (czy ceny sprzedaży), jeżeli nie dojdzie do skutku - przepada w całości lub części. Jest to bowiem opłata za wyłączenie z oferty, a nie zaliczka czy zadatek.
Umowa rezerwacyjna nie jest zdefiniowana w przepisach, więc w praktyce spotyka się "różne cuda".

ODPOWIEDZ