Różnice między mieszkaniem spółdzielczo-własnościowym a własnością hipoteczną

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
jacu
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, 15:46

Post autor: jacu » 29 sie 2008, 16:24

Witam,

zamierzam kupić mieszkanie i chciałbym się dowiedzieć jakie są dokładne różnice między tymi dwoma typami własności nieruchomości.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 29 sie 2008, 16:58

Jacu niech Ci to wyjasni agent z którym umówiłeś się na prezentację mieszkania , a jeśli tego nie wie to napisz do magistra on bardzo chętnie lubi uświadamiać.

martyniq77
Posty: 87
Rejestracja: 02 mar 2008, 21:31

Post autor: martyniq77 » 02 wrz 2008, 17:27

Po pierwsze nie ma pojęcia własność hipoteczna, to dyrdymał używany przez banki. Jest lokal mieszkalny własnościowy,a raczej własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.Przede wszystkim z własnością lokalu wiąże się udział w częściach wspólnych oraz w gruncie, czego nie ma przy spółdzielczo własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Spółdzielczo własnościowe prawo jest ograniczonym prawem rzeczowym, można nim rozporządzać na podobieństwo własności. Jest kształtowane oprócz przepisów prawa i zasad współżycia sąsiedzkiego głównie przez przepisy prawa spółdzielczego oraz statutu spółdzielni. Osoba nie będąca właścicielem mieszkania otrzymuje fragment uprawnień i korzyści należnych właścicielowi.
W przypadku własność lokalu mieszkalnego, właściciel może korzystać z rzeczy, odsuwając inne osoby od korzystania z rzeczy, pobierać pożytki i dochody, rozporządzać rzeczą. Ograniczają go jedynie przepisy prawa i zasady współżycia sąsiedzkiego oraz społeczno gospodarcze przeznaczenie prawa. Posiadacz ograniczonego prawa to nikt inny jak władający mieszkaniem. Właścicielem budynku, w którego skład wchodzi niewyodrębniony lokal, pozostaje w dalszym ciągu spółdzielnia. Taka osoba nie ma także uprawnień do gruntu. Z kolei właściciel wyodrębnionego lokalu ma ułamkowy udział w działce, na której został posadowiony budynek oraz częściach wspólnych budynku (np. klatka schodowa, strych). Spółdzielcza własność nie wiąże się już z obowiązkiem przynależności do spółdzielni, jednak brak członkostwa pozbawia wpływu na sposób zarządzania całą nieruchomością (nie ma prawa udziału w walnych zgromadzeniach). Członkami spółdzielni mogą być też właściciele wyodrębnionych lokali. Na oba rodzaje nieruchomości można założyć księgę wieczysta, na lokal własnościowy obowiązkowo, na spółdzielczo-własnościowy dobrowolnie. Pod oba typy można zaciągnąć hipotekę.

ODPOWIEDZ