Spółdzielcze własnościowe -> odrębna własność

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
mpe
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2007, 11:08

Post autor: mpe » 08 lis 2007, 11:25

Mam spółdzielcze W

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 lis 2007, 7:43

Dla wielu ludzi nie będzie praktycznej różnicy między własnościowym prawem do lokalu a prawem własności. W razie sprzedaży cena jest praktycznie taka sama, władztwo na mieszkaniem jest praktycznie takie samo. Różnice oczywiście są. Będąc właścicielem nie trzeba się oglądać na zdanie spółdzielni w pewnych sprawach. Wtedy już spółdzielnia nie jest właścicielem, nie trzeba od niej uzyskiwać zaświadczenia w razie sprzedaży nieruchomości, a z tym czasem są kłopoty zwłaszcza jeśli ktoś mają prawo własnościowe nie chce być członkiem spółdzielni. Przy pełnej własności oczywiste jest, że członkiem spółdzielni nie trzeba być. Można swobodnie obciążyć mieszkanie hipoteką, a przy spółdzielczym własnościowym prawie nie każdy wierzyciel zgodzi się na taką hipotekę, bo teoretycznie prawo to może wygasnąć, a własność nie wygasa.

Wspólnota mieszkaniowa według ustawy o własności lokali tworzy się obowiązkowo w chwili wykupu mieszkań przez wszystkich lokatorów. Jeśli choćby jeden lokal pozostaje własnością spółdzielni nie ma obowiązku powstania wspólnoty i nadal spółdzielnia może zarządzać blokiem i częściami wspólnymi i do spółdzielni płaci się czynsz. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może jednak podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z o własności lokali i samodzielnie ustalać wysokość opłat na utrzymanie części wspólnych. W razie niegospodarność spółdzielni może to być poważny argument za wykupem mieszkań, ale na to musi zdobyć ponad połowa lokatorów.

W przeciwieństwie do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, odrębna własność lokalu musi być ustanowiona księga wieczysta. Jeśli jednak już jest prowadzona KW to w razie przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w prawo odrębnej własności lokalu albo w prawo własności domu jednorodzinnego, księga wieczysta prowadzona dla ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, a wpisana w tej księdze hipoteka na ograniczonym prawie rzeczowym staje się hipoteką na nieruchomości. (art. 24(1) ust 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Bank nie powinien czynić przeszkód, bo zabezpieczenie jego wierzytelności nie umniejszy się przez wyodrębnienie własności lokalu, ale warto to jeszcze z nim omówić albo spojrzeć do postanowień umowy kredytowej.

mpe
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2007, 11:08

Post autor: mpe » 09 lis 2007, 8:47

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, bardzo mi pomogła!

Jeszcze tylko jedna kwestia co do kosztów - rozumiem, że poza sądowymi (KW) i notarialnymi kosztami nie ma żadnych innych przy takim przekształceniu? (zakładając, że wkład budowlany jest opłacony).

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 09 lis 2007, 11:36

witam
w odpowiedzi na pytania niestey nie wniose nic, jednakże chciałbym się "podpiąć"
i poprosić o uzyskanie odpowiedzi na pytanie już wcześniej zadane, tzn
cyt:"3/ Czy wiążą się z takim przekształceniem jakieś koszty, oprócz notarialnych? Ostatnio czytałem, że od 2008 wchodzi VAT, ale z tego co zrozumiałem dotyczy on przekształcenia lokatorskiego, a nie własnościowego prawa? W ustawie o podatku dochodowym przeczytałem, że w przypadku ustanowienia odrębnej własności, podstawą opodatkowania VATem jest "należny wkład budowlany lub mieszkaniowy". W moim mieszkaniu wkład budowlany jest całkowicie opłacony, więc chyba nie będę podlegał podatkowi VAT, nawet jeśli przeniosę własność już po 2008 roku?"

i dodać swoje, jeżeli jest to prawo lokatorskie, i następuje wykup, to wkład budowlany jest bardzo niewielki, z tego co mi się zdaje z powodu bonifikaty udzielanej przez wójta, czy jest określona jej górna wysokość?Czy może zawsze będzie ona (procentowo) taka sama?i czy mieszkanie takie można po roku sprzedać bez utraty bonifikaty? (wiem że w UoGN jest 5 lat, ale slyszalem że podobno ma to być 1 rok więc dlatego pytam..)
dziękuje i pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 gru 2007, 21:41

Co do podatku VAT, temat ten był wspominany w wątku http://www.forum.w.nieruchomosci.pl/sho ... php?t=1898

Proszę nie mylić przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu w odrębną własność z wykupem lokalu komunalnego na własność. Bonifikata może być udzielona na mieszkania komunalne i to na te mieszkania wiąże się ograniczenie z art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczące obowiązku zwrotu bonifikaty w razie sprzedaży mieszkanie przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia.

ODPOWIEDZ