Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
GrzegB
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2007, 16:32

Post autor: GrzegB » 30 maja 2007, 16:38

Dzień Dobry,
czy może ktoś wyjaśnić moją wątpliwość:
W czerwcu 2002 nabyliśmy z żoną mieszkanie. Zamierzamy sprzedać je w Lipcu 2007. Czy konieczność zapłacenia podatku dochodowego (19%) wygasa lipcu 2007 ( 5 lat od daty nabycia), czy tez 5 lat upłynie licząc od końca roku kalendarzowego w którym nieruchomość została nabyta?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 31 maja 2007, 7:04

Termin 5 lat po którym nie trzeba płacić podatku dochodowego liczy się od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Tak więc będziecie państwo mogli sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku po zakończeniu roku 2007. Podatek będzie w formie ryczałtu i wyniesie 10% przychodu zgodnie ze starymi zasadami opodatkowania, ponieważ nabycie mieszkania nastąpiło przed 2007 rokiem.

GrzegB
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2007, 16:32

Post autor: GrzegB » 01 cze 2007, 15:00

Dziekuje za odpowiedź.
Bardzo prosze o jeszcze jedną odpowiedź - czy w przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży mieszkania na zakup nowej nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przed upływem tak zdefiniowanych 5 lat - bede musiał zapłacić podatek ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 cze 2007, 10:39

Nie będzie trzeba płacić wówczas podatku. Zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw spółdzielczych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

GrzegB
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2007, 16:32

Post autor: GrzegB » 10 lip 2007, 19:00

Dręczy mnie jeszcze jedna wątpliwość - czy w przypadku dokonania notarialnej transakcji nabycia nieruchomości ( za środki pochodzące z kredytu) przed sprzedażą mieszkania, a następnie splaty kredytu na nabycie nieruchomości ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania bedzie traktowane jako spełnienie powyższych, opisanych przez Pana warunków i jednocześnie nie będzie obowiązywał mnie podatek dochodowy za sprzedaż mieszkania?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 11 lip 2007, 7:59

Tak. Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32 e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mói, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) (czyli nabycia nieruchomości, praw spółdzielczych i inne cele wymienione przeze mnie w poprzednim poście), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak widać jeżeli zdecyduje się Pan przeznaczyć wszystkie środki uzyskane e sprzedaży na spłatę kredytu przed upływem tych dwóch lat, to też można uniknąć całkowicie podatku.

Beorn
Posty: 1
Rejestracja: 03 sie 2007, 19:08

Post autor: Beorn » 03 sie 2007, 19:15

Chciałbym zapytać, czy ten podatek, o którym mowa dotyczy też sytuacji sprzedaży ziemi. Dokadnie chodyi mi o sytuacje:
Kupuje ziemie i chce jej czesc od razu sprzedac jako dzialke pod budowe. Czy w tej sytuacji obejmuje mnie ten podatek?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 sie 2007, 8:43

Jeśli w 2007 roku kupił Pan nieruchomość gruntową i chcę ja Pan sprzedać to podatek wyniesie 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest zaś generalnie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, są tutaj udokumentowane koszty nabycia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy poczynione w czasie ich posiadania. Jeśli więc sprzeda Pan drożej niż Pan kupił to od tej nadwyżki będzie podatek.

tipy_typ
Posty: 31
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:55

Post autor: tipy_typ » 30 sie 2007, 10:54

Witam!
Przeczytalam ten watek bardzo dokladnie i chce sie upewnic jedna rzecz.
Na przyklad... klient kupil nieruchomosc gruntowa w 1996 rok i za posrednictwa Biura Obrotu Nieruchomosci sprzedaje w 2007 roku. A wiec, jest zwolniony z podatku dochodowym i jedyni jego koszt jest zaplacenie prowizji Biura? Ociewiscie, kupujacy ponosi koszt zwiazany z oplata notarialna,PCC,wpys do KW i ewentualnie posrednika jezely korzystal z jego uslug.
Pracuje nad moja pierwsza symulacje i chce sie upewnic czy dobrze napisalam:)
Pozdrwaiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 sie 2007, 11:12

Będzie zwolniony ze zryczałtowanego, dziesięcioprocentowego podatku dochodowego od osób fizycznych, bo nabył ją przed 2007 rokiem, a od końca roku w którym nabył nieruchomość minęło już 5 lat.

marra
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2007, 20:31

Post autor: marra » 09 wrz 2007, 15:27

Panie Piotrze, jeszcze jedno pytanie.
Zakupiłem w styczniu 2007 5500m2 ziemi rolnej, chcę dokonać w przyszlym roku jej podzialłu na mniejsze dzialki (wszystkie mają dostęp do drogi)
Następnie kwotę ze sprzedaży chcę przeznaczyć na zakup mieszkania.
Rozumiem więc że musze się przygotowac na opłaty:
1. Opłata od podziału ziemi (jaka kwota, czy opłata adiacencka?)
2. Moge uniknąć podatku od sprzedaży jeśli przeznaczę tą kwotę na wyżej wspomniane inwestycje (mieszkania)
Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam
Marcin

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 wrz 2007, 17:37

Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości utraci ona charakter rolny – trzeba będzie zapłacić podatek. Oprócz tego nieruchomość ta musi też wchodzić w skład gospodarstwa rolnego. Jeśli nie wchodzi w skład gospodarstwa, nie ma zwolnienia podatkowego. Trzeba będzie zapłacić 19% podatek dochodowy od osób fizycznych, bo nieruchomość została nabyta w 2007 roku. Przeznaczając pieniądze na zakup mieszkania też już nie zwalnia to z podatku.

Jeśli w wyniku podziału nieruchomości wzrośnie jej wartość wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 50 % różnicy wartości nieruchomości. W wyniku zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, która jeszcze nie weszła w życie opłata ta będzie zmieniona na kwotę nie większą niż 30% różnicy wartości nieruchomości.

mcviper
Posty: 7
Rejestracja: 26 wrz 2007, 9:47

Post autor: mcviper » 02 paź 2007, 10:12

witam,
jeśli mogę dorzucić parę pytań od siebie...
przy nieruchomości kupionej w 2005, sprzedanej w 2007 zadeklarowałem w US wydatkowanie tej kwoty na cele przeznaczone w ustawie i mam parę pytań:
czy można tę kwotę rozbić na kilka części np. spłata kredytu, remont i kupno lokalu mieszkalnego ?
czy do kwoty za którą kupię ten lokal mogę doliczyć koszty pośrednika, notariusza i opłat sądowych, a od kwoty za którą sprzedałem poprzednie mieszkanie odjąć wydatki poniesione przy jego kupnie i przy remoncie w 2005 i 2006 roku ?
z części przeznaczonej na remont - jeśli będę ubiegał się o zwrot różnicy między 7 a 22 proc. VAT to zaliczona mi zostanie kwota za materiały budowlane jaką mam na fakturach (czyli 22 pct) czy muszę odjąć zwrot różnicy VAT ?
czy jeśli nie uda mi się wykorzystać w ciągu 2 lat całości, tylko część z sumy za którą sprzedałem mieszkanie to czy zostanie mi to zaliczone i co z częścią niewykorzystaną - czy naliczane są jakieś karne odsetki ?
dziękuję z góry za odpowiedź

agabe
Posty: 2
Rejestracja: 02 paź 2007, 11:04

Post autor: agabe » 02 paź 2007, 11:25

Witam,
mam kilka watpliwosci i bede bardzo wdzieczna za ich rozwianie. Jako wlasciciel lokalu od ponad 10 lat place 10% podatku (z prawem przeznczenia srodkow na inne cele mieszkaniowe), czy nie place go w ogole? Dodam (nie wiem tez, czy to jest istotne), ze od roku nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu.
Jezeli place 10%, to mam rok czy dwa lata na zakup innego lokalu?
Jesli tylko czesc kwoty wydam na nowy lokal, to od roznicy zaplace 10%?
Czy moge zakupic kilka lokali za te kwote?
Czekam na wskazowki i pozdrawiam pana Piotra :)

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 paź 2007, 17:19

[quote:93d0ec9d25="mcviper;7300"]jeśli mogę dorzucić parę pytań od siebie[/quote:93d0ec9d25]
Jeżeli zadeklarował Pan w Urzędzie Skarbowym, że przeznaczy Pan przychody ze sprzedaży nieruchomości w ciągu dwóch lat na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) to można przeznaczyć te pieniądze zarówno na budowę, remont jak i na spłatę kredytu. Rzecz w tym co właśnie Pan zadeklarował. Jeśli deklaracja dotyczyła tylko punktu a) to nie można przeznaczyć pieniędzy na spłatę kredytu i pożyczki, jeśli deklaracja była zarówno na zakres objęty literą a) i e), to wszsytkie przewidziane tam cele są objęte wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży neiruchomości w okersie dwóch lat od dnia sprzedaży. Oto dokładne brzmienie tych punktów w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
32) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

Punkty powyższe mówią na jakie cele należy przeznaczyć środki i nie wspominają o możliwości opłacenia z nich też notariusza, pośrednika czy też opłat sądowych, ani też nie ma mowy o odliczaniu wydatków na remont sprzedawanego mieszkania.

Jeśli w ciągu dwóch lat nie uda się wydatkować całej kwoty to trzeba będzie od niewykorzystanej reszty kwoty zapłacić podatek i odsetki. Podatek wtedy jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminu dwóch lat wraz z odsetkami naliczanymi:
1) od terminu płatności określonego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości) do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
2) począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

ODPOWIEDZ