roszczenie o przeniesienie własności

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
hanka
Posty: 34
Rejestracja: 22 lut 2012, 22:00

Post autor: hanka » 12 lis 2013, 15:58

Dzień dobry,
bardzo proszę o Wasze opinie w niżej opisanej sytuacji faktycznej:

mam Klienta zdecydowanego na zakup nieruchomości (i tu koniec dobrych wiadomości..). Kłopot w tym ,że sprzedający zawarł umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Wobec braku wpłat określonych w u.przedwstępnej rat, sprzedający złożył jednostronne odstąpienie od u. przedwstępnej, prawie 3 miesiące po dacie, w której miało nastąpić przeniesienie własności. Oczywiście też w formie aktu notarialnego. Notariusz opisał, że sprzedający wobec bezskutecznego upływu terminu od umowy odstępuje i zatrzymuje zadatek.
Dla kompletu informacji: wpłata rat nie stanowiła warunku do przeniesienia własności, nie było żadnych wezwań kupującego do zawarcia umowy , ani protokołów z daty , w której miało nastąpić przeniesienie własności. "Kupujący" nie zamierza odpuścić -pieniędzy na zapłatę nie ma, ale domaga się przeniesienia własności. Być może tytułem szantażu , który ma spowodować zwrot zadatku. żeby było jeszcze lepiej, złożył wniosek o wpis roszczenia o przeniesienie własności.
No i pytania mam dwa: czy Waszym zdaniem takie odstąpienie jest skuteczne, zwłaszcza w świetle tego, że roszczenia z u.przedwstępnej przedawniają się z upływem roku? No i czy sąd wpisze roszczenie, którego "kupujący" się domaga , jeśli wniosek został złożony po dacie, która została określona w u.przedwstępnej, jako data przeniesienia własność??
Przepraszam za ten przydługi pewnie wywód, ale bardzo liczę na Waszą opinię.

pozdrawiam serdecznie

DWON
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2014, 18:49

Post autor: DWON » 26 lis 2014, 20:31

Odstąpienie może nie być skuteczne w takim przypadku. A sąd może dokonać wpisu, ale nie musi. Trochę za mało informacji o samej treści umowy, aby odpowiedzieć szerzej. Rok na roszczenia z um pp to fakt. Notariusz napisał odstąpienie na życzenie strony umowy, ale to jeszcze nic nie znaczy, tj. na pewno pomoże, ale nie jest to złoty środek w 100% (poza tym istotne jest to co jest napisane w odstąpieniu, czy był podany jakiś powód poza upływem terminu?). Zastanawia mnie czemu właściciel nieruchomości nie wezwał kupującego do stawienia się u notariusza w terminie wskazanym w um pp? Moim zdaniem popełnił błąd. Natomiast domaganie się kupującego przeniesienia własności jeżeli nie ma środków na zapłatę ceny jest śmieszne i nic mu nie da. Sądzę, że jak pojawi się wpis w kw trzeba udać się do sądu i spróbować ten wpis wykreślić, załączając odstąpienie. Sąd dokonuje wpisów na podstawie właściwych dokumentów, więc nawet jak wpisze roszczenie, gdy kupujący pojawi się z um pp, to powinien je również wykreślić jak potem pojawi się właściciel z odstąpieniem od um pp w formie aktu. Ale najlepiej iść z tym do prawnika, lub zapytać znajomego notariusza ;)

---
Pozdrawiam
S. Sadowski
http://dwonss.pl

ODPOWIEDZ