Ubezpieczenie

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
qwerty123
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2013, 14:48

Post autor: qwerty123 » 27 gru 2013, 15:08

Witam Koleżanki i Kolegów,

w październiku przebrnęłam przez postępowanie kwalifikacyjne i zostałam pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pracuje w biurze nieruchomości w oparciu o umowę o pracę. Nie mam założonej działalności gospodarczej. Cały czas pracuję na licencji szefa. W żadnych dokumentach (np. umowa na pośrednictwo) nie posługuję się swoją licencją. Czy muszę zawrzeć sama na swoje nazwisko ubezpieczenie OC jako pośrednik?

Gdzieś mi się rzuciło w oczy takie sformułowanie: Wszyscy Ubezpieczyciele udzielają ochronę w przypadku szkód spowodowanych winą umyślną osób pracujących pod nadzorem Ubezpieczonego (z wyłączeniem osób z licencją zawodową) z zachowaniem prawa regresu do tych osób.

Stowarzyszenia podają, że obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC dotyczy:
- osób fizycznych wykonujących czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w ramach prowadzonej działalności,
- osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej (nawet jeśli pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest tylko jednym z wielu rodzajów prowadzonej działalności),
- wspólników w spółce cywilnej (każdego z osobna), spółka bowiem nie jest podmiotem praw i obowiązków (zatem nie może zawrzeć umowy ubezpieczenia).

Czy to oznacza, że nie muszę owego ubezpieczenia posiadać? Proszę o pomoc osoby bardziej doświadczone.

SandHouse
Posty: 2
Rejestracja: 13 sie 2013, 14:13

Post autor: SandHouse » 02 sty 2014, 18:15

Jeżeli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, a pracujesz dalej na licencji swojego szefa - nie masz obowiązku ubezpieczenia.

Jeżeli natomiast pójdziesz "na swoje", będziesz w spółce, czy po prostu będziesz miał ochotę - wtedy się ubezpiecz :)

Dominik.N.
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2015, 10:00

Post autor: Dominik.N. » 25 kwie 2016, 0:11

Póki pracujesz u kogoś wystarczy, że firma ma OC. Jesteś pracownikiem, wiec jego polisa Cię chroni. W każdym innym przypadku musisz się ubezpieczyć, co na szczęście nie jest drogie, zwłaszcza przez internet. Sam mam takie ubezpieczenie. Zarobić na własnej działalności można dużo więcej, ale i zakres obowiązków większy i większa odpowiedzialność :)

ODPOWIEDZ