sporządzenie operatu bez wizji lokalnej bez oglądania nieruchomości

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
wik.21
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2016, 19:40

Post autor: wik.21 » 15 lut 2016, 19:47

Witam,
Czy rzeczoznawca może sporządzić operat dotyczący mieszkania posługując się samymi zdjęciami nieruchomości wykonanymi przez swojego asystenta (nie widząc samego mieszkania tylko zdjęcia)?
W ustawie jest zapis, że rzeczoznawca wykonuje czynności osobiście - czy chodzi o to, że osobiście sporządza operat a do oględzin nieruchomości i innych pobocznych czynności np. zbieranie dokumentów, może wysyłać asystentów?

ZofiaPawlak
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2015, 11:37

Post autor: ZofiaPawlak » 17 kwie 2016, 22:03

Operat to analiza dokonana w oparciu oparciu o konkretne dokumenty i zgromadzone dane dotyczące konkretnego przypadku do wyceny. Rzeczoznawca majątkowy musi wykonać go osobiście i maksymalnie dokładnie, ale w żadnych przepisach - z tego, co się orientuje - nie ma wymogu, że musi być fizycznie obecny w lokalu i samodzielnie zdobywać wszystkie materiały do sporządzonej przez siebie wyceny.

Dominik.N.
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2015, 10:00

Post autor: Dominik.N. » 17 kwie 2016, 22:04

Nie jestem ekspertem od tych zagadnień, ale może znajdziesz coś w Standardach Zawodowych Rzeczoznawców Majątkowych?

amurawska
Posty: 1
Rejestracja: 17 paź 2016, 14:43

Post autor: amurawska » 17 paź 2016, 14:48

polecam wykonać to co radzi Dominik, ja tak sobie poradziłam
Ostatnio zmieniony 24 paź 2016, 14:37 przez amurawska, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ