umowa na wyłączność

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
gumis__23
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2011, 11:47

Post autor: gumis__23 » 28 wrz 2011, 12:18

Mam umowę na wyłączność z klientem na sprzedaż obiektu przetwórni mięsa. Z mojej oferty sprzedaży klient z Dani znalazł firmę i nawiązał umowę współpracy ze sprzedającym. Sprzedający wycofał ofertę sprzedaży. Co w takiej sytuacji, co z prowizją ?

Wilcza
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2008, 21:08

Post autor: Wilcza » 29 wrz 2011, 12:52

Jeżeli dobrze rozumiem to co opisałeś, to sprzedający rozwiązał z Tobą umowę pośrednictwa, jako powód podając wycofanie oferty sprzedaży obiektu. Tak? A podejrzewasz, że porozumiał się z zainteresowanym poza Twoimi plecami i nie chce po prostu płacić prowizji?
Ja w takiej sytuacji sprawdziłabym zapis w umowie o pośrednictwo dotyczący tej kwestii, upewniła się także, że nie jest zapisem niedozwolonym według UOKiK i kontrolowała sytuację, czy nieruchomość rzeczywiście nie została zbyta. W dobie informatyzacji ksiąg wieczystych wszystko można sprawdzić on-line.
Jeżeli okazało by się, że zostałeś celowo pominięty, to wystawiłabym fakturę (niestety zapłaciła podatek VAT) i wezwała do zapłaty. Prawdopodobnie zostałoby to zignorowane, więc złożyłabym sprawę do sądu o zapłatę. W świetle takich okoliczności nie sądzę, by sąd poparł działania Twojego Zamawiającego...
ALE nie jestem prawnikiem, więc autorytatywnie tego nie należy przyjmować. Natomiast na pewno TAK BYM POSTąPI

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 04 paź 2011, 13:20

ja jestem prawnikiem i też bym tak PRAWIE postąpił - postaraj się w pierwszej kolejności porozmawiać z klientem na spokojnie jeżeli się nie da to do prawnika bo zapewne kwota duża a co za tym idzie duże ryzyko

reszta jak napisała koleżanka wyżej

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 29 lis 2011, 16:07

Jeżeli masz umowę pośrednictwa i wszystko po twojej stronie jest OK. To najważniejsze są zapisy w umowie. Czy na podstawie zapisów będzie się Tobie coś należało.
Jak rozumiem jest to firma a nie osoba fizyczna. Także z odzyskaniem należności powinno być łatwiej. Zapisy abuzywne w rejestrze UOKiK dotyczą konsumentów a nie firm. Sądy przyjmują, że firmy powinny wiedzieć co podpisują. Jednak też nie należy przeginać. w każdym razie w przypadku firm odzyskanie długów nie jest aż takie trudne.
Jeżeli nie uda się po dobroci to faktycznie. Wystaw fakturę z informacją, że podasz ich dług do Krajowego Rejestru Długów lub Banku Informacji Godpodarczej BIG. Firma będąca w takim rejestrze nie będzie zbyt wiarygodna.
Jest to znacznie prostsza procedura od zakładania od razu drogi sądowej, szczególnie w przypadku firm a sądy i windykację pozostaw sobie jako ostateczność.
Jeżeli firma ma osobowość prawną (SA lub z o.o.) możesz też zgłosić wniosek o upadłość.
Wówczas takie zobowiązania spłacają natychmiast.

damcar27
Posty: 134
Rejestracja: 02 kwie 2007, 0:04

Post autor: damcar27 » 29 lis 2011, 16:25

spotkałem się z taką opcją przy wypowiedzeniu umowy na wyłączność: klient wypowiadający podpisuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z biurem nieruchomości (wypowiedzenie jak oznajmił jest związane z komplikacjami rodzinnymi).
W wypowiedzeniu którego oryginał ma biuro wypowiadający deklaruje że nieruchomość nie zostanie przez niego zbyta przez najbliższe np. 2 lata a pośrednik nie będzie domagał się wynagrodzenia w tym okresie czasu - czy to jest zgodne z prawem?

Allee_4
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2011, 16:07

Post autor: Allee_4 » 29 lis 2011, 16:40

Moim zdaniem jest to sprawa dla UOKIK, biuro nieruchomości nie może żądać od sprzedającego że nie sprzeda nieruchomości bo rozwiązał z nimi umowę. Może natomiast umieścić zapis, że jeżeli w ciągu 2 lat od rozwiązania umowy sprzeda nieruchomość osobie którą przyprowadziło biuro to będzie żądać wypłaty wynagrodzenia.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 29 lis 2011, 17:26

Jeżeli chcecie aby do zapisów w waszych umowach pośrednictwa nikt się nie przyczepił proponuję sprawdzić zapisy w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK. Dotyczą one tylko konsumentów osób fizycznych a nie firm.
O ile mnie pamięć nie myli (bo sprawdzałem to już dawno) to w rejestrze jest wykazany zapis nie tylko 2 lat ale i roku.Także można dać maksymalnie 11 miesięcy. O ile znowu ktoś tego nie zgłosi. I oczywiście dotyczy to tylko tych kupujących którzy zostali skojarzeni za pośrednictwem pośrednika.
Natomiast sama kara umowna o której też gdzieś na forum ktoś wspominał powinna być niższa od 2 krotności. Też jest w rejestrze taki zapis na 2 krotność - to sprawdzałem ostatnio. Także jestem tego pewien na 100%.
Trzecia rzecz dość często ignorowana to zapis wynagrodzenia. Musi być wartość brutto! a Vat i wartość netto może być ale nie musi. Jest też taki zapis w rejestrze.

ODPOWIEDZ