Uprawnienia w dwa semestry

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 sty 2008, 9:36

Uprawnienia w dwa semestry – portal Rzeczpospolita.pl, 8 stycznia 2008

Tylko do końca roku egzamin na pośrednika nieruchomości mogą zdawać osoby, które przygotowywały się na kursach o tej tematyce. Od stycznia 2008 r., aby przystąpić do egzaminów państwowych i zdobyć uprawnienia agenta nieruchomości, potrzebne będą studia podyplomowe
Od nowego roku każdy przyszły pośrednik nieruchomości będzie musiał być magistrem dowolnego kierunku i absolwentem specjalistycznych studiów podyplomowych. Do uzyskania uprawnień zawodowych konieczne będzie też zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa gospodarcze, praktyka oraz państwowy egzamin specjalistyczny.
Aby zapisać się na studia podyplomowe z pośrednictwa nieruchomości na jednej z kilku uczelni oferujących tego typu edukację, wystarczy tytuł magistra o dowolnym kierunku. Studia trwają dwa semestry. – Wszyscy, którzy chcą się podpisywać swoim nazwiskiem jako agenci nieruchomości, zgodnie z nowymi przepisami muszą skończyć studia podyplomowe, dlatego te studia cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Joanna Buła z Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Semestr studiów podyplomowych „Pośrednik na rynku nieruchomości” kosztuje na tej uczelni 1650 złotych.
W czasie pierwszego semestru (o charakterze ogólnym) studenci mają zajęcia wspólnie z innymi, którzy wybrali m.in. zarządzanie nieruchomościami i rzeczoznawstwo majątkowe. Dzięki temu osoby, które ukończyły jeden z tych kierunków, a chcą uzyskać dyplom z następnego, mają zaliczony pierwszy semestr i płacą tylko za następny. W pierwszym, ogólnym module przyszli pośrednicy nieruchomości zapoznają się z przepisami dotyczącymi rynku nieruchomości, polityką mieszkaniową i zarządzaniem nieruchomościami, elementami ekonomii i rachunkowości w aspekcie tematu studiów. Drugi semestr nauki ma wymiar praktyczny. Słuchacze mają zajęcia z psychologii, by nauczyć się prowadzenia rozmów z klientami, zapoznają się z zagadnieniami prawnymi, m.in. umowami pośrednictwa. Przyszli pośrednicy zdobywają też wiedzę o tym, jak działają instytucje (np. banki i sądy), z którymi mają do czynienia klienci zamierzający nabyć lub sprzedać nieruchomość.
Ponieważ świadectwo ukończenia studiów podyplomowych nie wystarczy, by przystąpić do państwowego egzaminu, uczelnie pomagają słuchaczom dostać się na płatne praktyki. – Nasi absolwenci nie mają problemu z trafieniem na praktyki – mówi Joanna Buła z Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Podobnie jest na innych uczelniach. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, która oferuje studia podyplomowe „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”, pomaga studentom zdobyć miejsce na płatnych praktykach w firmach, z którymi współpracuje.
– Nasi absolwenci mają praktyki w sieci śląskich biur nieruchomości Lexpol, współpracujemy także z bielskim, częstochowskim i katowickim Stowarzyszeniem Pośredników Nieruchomościami. Do tej pory w czasie praktyk zarabiali 2,5 do 3 tysięcy złotych miesięcznie – mówi Katarzyna Furtacz, specjalista z działu studiów podyplomowych i szkoleń w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Również na tej uczelni większość przedmiotów ma charakter praktyczny. Słuchacze poznają umowy pośrednictwa, wyceny nieruchomości, mają także ćwiczenia z podstaw budownictwa, marketingu i psychologii.
Na tej uczelni są jeszcze wolne miejsca.
– Jeśli wcześniej nie zbierze się grupa 30 osób, zapisywać się można będzie nawet do końca miesiąca – dodaje Furtacz.
Podyplomowe studia dla przyszłych pośredników nieruchomości oferują także m.in. Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie i Uniwersytet

molu77
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2007, 20:26

Post autor: molu77 » 09 sty 2008, 18:04

Tyle się mówi o zniesieniu egzaminów państowych dla pośredników i zarządców, a z powyższego artykółu wynika, że będzie to nadal koniecznością. Ponadto dochodzą obowiązkowe studia podyplomowe. Jak to rozumieć ???

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 sty 2008, 7:45

Artykuł został może przez jego autora trochę nieszczęśliwie sformułowany, bo egzaminy można zdawać jeszcze w tym roku i przystąpią do nich ci, którzy złożyli wniosek do końca 2007 roku. „Normalnych” egzaminów już nie ma, ale studia podyplomowe są jak najbardziej konieczne, a oprócz studiów praktyka zawodowa. Przecież dostępu do zawodu pośrednika nikt nie ułatwiał aż tak bardzo, żeby nie trzeba było nawet kończyć studiów podyplomowych ani praktyki.

molu77
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2007, 20:26

Post autor: molu77 » 14 sty 2008, 17:50

Panie Piotrze !
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Czy uważa Pan, że aby uzyskać licencje wg. nowych zasad, można już podjąć studia podyplomowe - pomimo braku przepisów wykonawczych, czy lepiej poczekać, aż wejdą one w życie?

molu77
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2007, 20:26

Post autor: molu77 » 15 sty 2008, 21:22

Bardzo proszę o niebagatelizowanie tego wątku. Noszą się z zamiarem podjęcia studiów podyplomowych z posrednictwa, ale nie wiem kiedy będzie odpowiedni czas na ich rozpoczęcie. Boję się, że gdy zdecyduję się zbyt późno, mogę stracić rok. Pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 sty 2008, 7:40

Moim zdaniem można zacząć studia podyplomowe. Wiadomo, że muszą one potrwać. Potem jeszcze praktyka zawodowa. Przepisy wykonawcze w końcu zostaną wyda i jestem przekonany, ze nastąpi to dużo wcześniej niż Pani ukończy studia i praktykę.

ODPOWIEDZ