czy notarusz zawalił????

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
miza
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2013, 22:14

Post autor: miza » 23 lut 2013, 22:42

witam
mam parę pytań, może ktoś poradzi, co dalej robić...
siostra otrzymała mieszkanie od jeszcze żyjacych rodziców, nie była tam zameldowana....
sprzedała to mieszkanie (rodziców) by kupić rodzicom mieszkanie bliżej siebie (tzn rodzice zchorowani)
np sprzedała za 120tyś i zaraz kupiła bliżej siebie mieszkanie też za 120tyś. Notaiusz wszystko sprawdził i okej
teraz Urząd Skarbowy domaga się zwrotu podatku od tej kwoty (od sprzedanego mieszkania)
Nie poinformował siostry o tym, ze do zapłaty będzie podatek od sprzedaży....
Czy powinien to zrobić??? Przecież płaci się Notariuszowi, żeby wszystkie sprawy były dopilnowane...
Skarbówka twierdzi że trzeba taki podatek zapłacić - siostra jest zszokowana tym, ze Notariusz nic nie informował o podatku, skoro miał wszystko przypilnować... co robić??? Notariusz wielce zdziwiony (ja osobiście uważam, że powinien ponieść odpowiedzialność za to), bo gdyby poinformował, że będzie podatek, to siostra próbowała by kupić tańsze mieszkanie, żeby na ten podatek mieć pieniadze...
skąd ma teraz wziąść kasę do skarbówki???? to jest podatek 23%. kredytu nie dostanie, ojciec-rencista po udarze, mama emerytka naprawdę brak teraz pieniedzy aby skarbówce zapłacić!!!
Dosyć, że Notariusz zgarnął nie małe pieniądze, to teraz "umywa ręce" ale czy prawnie????

CZY NOTARIUSZ POWINIEN POINFORMOWAć O PODATKU, KTóRY TRZEBA BęDZIE ZAP

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 24 lut 2013, 20:42

> miza napisał:

> witam
mam parę pytań, może ktoś poradzi, co dalej robić...
siostra otrzymała mieszkanie od jeszcze żyjacych rodziców, nie była tam zameldowana....
sprzedała to mieszkanie (rodziców) by kupić rodzicom mieszkanie bliżej siebie (tzn rodzice zchorowani)
np sprzedała za 120tyś i zaraz kupiła bliżej siebie mieszkanie też za 120tyś. Notaiusz wszystko sprawdził i okej
teraz Urząd Skarbowy domaga się zwrotu podatku od tej kwoty (od sprzedanego mieszkania)



Nie poinformował siostry o tym, ze do zapłaty będzie podatek od sprzedaży....
Czy powinien to zrobić???

>>> nie ma takiego obowiązku.


Przecież płaci się Notariuszowi, żeby wszystkie sprawy były dopilnowane...

>>> Płaci Pani notariuszowi za sporządzenie aktu notarialnego, nie za doradztwo podatkowe. Notariusz poucza o przepisach podatkowych, jeżeli ma taki obowiązek ustawowy. Obowiązek taki istnieje np przy podatku pcc i od darowizn.


Skarbówka twierdzi że trzeba taki podatek zapłacić - siostra jest zszokowana tym, ze Notariusz nic nie informował o podatku, skoro miał wszystko przypilnować... co robić??? Notariusz wielce zdziwiony (ja osobiście uważam, że powinien ponieść odpowiedzialność za to), bo gdyby poinformował, że będzie podatek, to siostra próbowała by kupić tańsze mieszkanie, żeby na ten podatek mieć pieniadze...

>>> Co do odpowiedzialności notariusza, osobiście jestem przeciwnego zdania, chociaż zastrzegam, że nie znam całej sprawy

skąd ma teraz wziąść kasę do skarbówki???? to jest podatek 23%. kredytu nie dostanie, ojciec-rencista po udarze, mama emerytka naprawdę brak teraz pieniedzy aby skarbówce zapłacić!!!

>>> Nie wyjaśnia Pani o jaki podatek chodzi. A od tego trzeba było zacząć. Stawka 23% kojarzy mi się z VATem, opis do tego nie pasuje. Zwykle jest problem z podatkiem dochodowym, ale to w zależności od tego kiedy było nabycie stawki 10 albo 19 % a nie 23.


Dosyć, że Notariusz zgarnął nie małe pieniądze, to teraz "umywa ręce" ale czy prawnie????

>>> W mojej ocenie notariusz nie ponosi odpowiedzialności, chociaż zastrzegam, że nie znam całej sprawy. Sporządził akt notarialny, który nie jest wadliwy. To było jego zadanie i to wykonał. Jeżeli nie pouczył o przepisach podatkowych, o których pouczyć na mocy ustawy powinien, to nie można czynić mu zarzutów.

CZY NOTARIUSZ POWINIEN POINFORMOWAć O PODATKU, KTóRY TRZEBA BęDZIE ZAP
Ostatnio zmieniony 24 lut 2013, 20:45 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ