Wydzielenie mieszkania w kamienicy

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
treb0r
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:26

Post autor: treb0r » 23 lut 2008, 18:57

Witam
Moi rodzice weszli w posiadanie kamienicy w skutek spadkobrania. Sa oni jedynymi wlascicielami, wszelkie postepowanie spadkowe zostalo zakonczone. Jest to kamienica czynszowa z wynajmowanymi przez lokatorow mieszkaniami. Jeden z nich zglosil sie do nich z checia zakupu wynajmowanego mieszkania. W zwiazku ze banki w wiekszosci przypadkow nie udzielaja kredytu na udzial w nieruchomosci, jedynym sposobom na sprzedaz tego lokalu jest jego wydzielenie z kamieniy i zalozenie odrebnej ksiegi wieczystej.
Do jakich urzedow sie udac? I decyzje od jakich organow sa wymagane do wydzielenia takiego lokalu. Z tego co wiem ze starosta wydaje decyzje o samodzielnosci lokalu. A kto wydaje pozwolenie na dokonanie takiego podzialu? wojt/burmistrz/prezydent? Czy taka czynnosc powinna byc zgloszona do konserwatora zabytkow? (bo z tego co wiem to kons.zab. zglosil zastrzezenia jak rodzice wymieniali okna na nowe- nie pozwolil wstawic okien PCV tylko drewniane aby zachowac jednolity charakter substancji
PS. W lokalu ktory ma byc wydzielony, w polowie prowadzone jest nieuciazliwa dzialalnosc gospodarcza - handlowa. Czy to ma jakies skutki i konsekwencje w perspektywie przyszlego podzialu?
POzdrawiam

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 23 lut 2008, 20:40

Moim zdaniem wystarczy zaświadczenie od starosty o stwierdzeniu samodzielności lokalu, rzut kondygnacji na której znajduje się wyodrębniany lokal i pomieszczenia przynależne z oznaczeniem, a jeśli pomieszczenia przynależne znajdują się poza budynkiem - wyrys z operatu ewidencyjnego. I m. in. z tymi dokumentami należy udać się do notariusza. Chciałbym ponadto zaznaczyć, że w tym wypadku mamy raczej do czynienia z wyodrębnieniem lokalu a nie podziałem nieruchomości... Tak więc moim zdaniem konserwator zabytków w tym wypadku jest nie właściwy.

treb0r
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:26

Post autor: treb0r » 25 lut 2008, 13:03

Dziekuje za odpowiedz.
A czy moglby kots tak krok po kroku opisac etapami co i jak nalezaloby zrobic zeby doprowadzic cala sprawe do konca?. Nie ukrywam ze ta rzeczywista transakcje mam w planach zawrzec jako jeden z opisow transakcji. Wydaje mi sie to dobrym tematem a i pomoze rodzicom uniknac problemow w finalizowaniu sprzedazy
POzdrawiam

ODPOWIEDZ